1. ledna 1970

Paříž má nejzelenější budovu světa

Paříž má nejzelenější budovu světa

Ekologické budovy jsou v Evropě běžnou záležitostí a nejedná se jen o samostatně stojící budovy. Na této bázi vyrůstají celé administrativní čtvrti, v nichž se tyto budovy počítají na desítky. Na špičku této kategorie se dostal pařížský kancelářský komplex Hive (angl. úl), který se nachází v severozápadní části města pod Eiffelovkou a je sídlem společnosti Schneider Electric. Hlavní francouzská certifikační společnost AFNOR této budově udělila jeden z nejnovějších certifikátů zelených budov na světě ISO 50001. Budova se tak stala nejekologičtější na světě. Zajímavostí je, že jde o rekonstruovanou kancelářskou budovu z roku 2008 s plochou 35 tisíc m2 a renovace pohltila přibližně 20 mil. eur.

„Roční spotřeba energie představuje 80 kWh/m2 a je srovnatelná s roční spotřebou nízkoenergetického rodinného domu, která je na úrovni 50 kWh na čtverec,“ vysvětluje Sophie Souquet, mluvčí společnosti Schneider Electric.

Součástí komplexu, v němž pracuje 1700 lidí, jsou řešení jako systém inteligentního osvětlení s automatickou regulací intenzity na základě pohybu zaměstnanců, množství okolního světla, času či ročního období. Pro lepší a efektivnější distribuci tepla je k dispozici 3000 chladicích jednotek.

Zdroj: Trend 9. 1. 2011, Martin Labanc

http://reality.etrend.sk/…-parizi.html