23. listopadu 2019

Plnohodnotný život bez elektrické přípojky? Díky SAVEBOX Home to jde, dokazují manželé Genzerovi

Plnohodnotný život bez elektrické přípojky? Díky SAVEBOX Home to jde, dokazují manželé Genzerovi

Chtěli žít smysluplně a soběstačně, a proto se rozhodli si pro vlastní potřeby vytvořit svoji malou elektrárnu. Rodina Genzerova si pomocí fotovoltaických panelů a akumulačního zařízení SAVEBOX Home zajišťuje energii pro spotřebu vlastnoručně postaveného dřevěného domu hluboko v Hostýnských vrších. Jak se jim daří v lůně přírody, se spoustou domácích zvířat a zdrojem obnovitelné energie? Vyzpovídali jsme manžele Petra a Olgu Genzerovi, kteří tady spolu vychovávají také téměř půlroční dceru Rozálku.

FitCraft-Energy_SAVEBOX_Genzerovi (1)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=IHdpfgqY3-U

Jakpak se vám tu žije?

Petr: Krásně, pohodově, přírodně, ovšem s využitím všeho, co potřebujete k životu. Tedy včetně pračky, počítače, mobilního telefonu, dvou ledniček, elektrické trouby, plynového sporáku.

Tohle všechno bez elektrické přípojky? To se zdá jako splněný ekologický sen jednoho stavebního inženýra.

Petr: Taky že ano. Asi tak před čtyřmi lety jsem si řekl, že chci žít smysluplně. Začal jsem hledat možnosti, jak si vystačit bez připojení na distribuční síť a jak postupně nadchnout pro tento způsob života partnerku a jednou i své potomky.

A po pár letech zkušeností?

Petr: Vesměs pozitivní. Je třeba upozornit, že nejsme žádní poustevníci, žena před mateřskou pracovala ve školce a já jsem projektant pracující z domu. Mezi lidi a za kulturou vyrážíme moc rádi. Ovšem teď, když je žena na mateřské, to tak časté není. Společnost FitCraft Energy nám dala zajímavou nabídku, na kterou jsme kývli. Jejich systém SAVEBOX Home dodává energii z fotovoltaických panelů. Díky důmyslnému zařízení máme po celý rok přebytky energie, kterou zařízení umí akumulovat. Avšak v čase zimního slunovratu, kdy sluneční paprsky mají menší sílu, musím občas dobít energii z naftového agregátu. Domácnost nám funguje naprosto v pohodě.

Samozřejmě jste museli zaplatit, jak to vidíte s návratností?

Petr: Máme spočítáno, že rentabilní budeme do šesti let. Teď jsme kousek za polovinou, ekonomicky jsme úplně v pohodě. Za nějaké dva roky to bude ještě příjemnější.

Přeci jen jde o alternativní způsob bydlení i života. Co je vlastně jiné oproti paneláku?

Petr: Tak samozřejmě to, že se nemůžeme vydat na nějakou delší cestu, veškerá domácí zvířata dávající nám pocit přírody, ale i moře potravin, by nám to asi neodpustila. Ale to ani není naše touha. Tedy zatím. Hodláme rozšířit rodinu, dávat dětem pocit bezpečí a svobody v přírodě. A samozřejmě taky dokonalé přírodní produkty, nejen mléko a maso, ale například i čistou biozeleninu.

Velká rodina, větší energetická náročnost, ne?

Petr: Jistě, ale i v budoucnu s více dětmi to zvládneme naprosto v pohodě, sluníčko bude svítit, systém přeměny v energii je díky firmě FitCraft Energy fakt skvělý. SAVEBOX Home je věc, která má podle mého názoru velikou budoucnost.

Olgo, z vás jde hodně pozitivní energie. Že byste ji brala přímo ze sluníčka, jako váš dům?

Olga: Prožíváme v našem domě, v téhle krásné přírodě, štěstí, spokojenost. Jsme zdraví, Rozálka roste jako z vody a na manželovi vidím, že se mu povedlo, co si předsevzal.

Malá roste jako z vody. Ale tady na kopci vody asi moc nebude…

Olga: Máte pravdu, dokážeme ji bez problému recyklovat, využijeme bezezbytku. Do pračky je jí dost, na vaření, hygienu i zalévání také.

Jste hospodyňka, vlastní energie máte třeba v kuchyni či v technickém zázemí dostatek?

Olga: Úplně bez problémů, stačí nám na dvě lednice, mimo pračky i na sušičku, elektrickou troubu, sporák. Bez starostí, nemáme to nijak jinak než ostatní lidé. Tohle už vlastně ani nevnímáme.

Nějakou dobu už tady žijete, takže to určitě můžete porovnat s klasickým bydlením. Co je jiné, co je tu lepší?

Olga: Řeknu to velmi jednoduše. Tady máte možná o něco méně pohodlí, ale mnohem, mnohem více vnitřní i vnější svobody. To je pocit a musí se prostě zažít. Štěstí tu držíte přímo za ruku, nejen, když držíte v náručí naši první holčičku.

Co je to SAVEBOX Home?

SAVEBOX Home je zařízení, které dokáže shromažďovat energii z fotovoltaických panelů a distribuovat ji. Funguje na bázi baterií typu LiFePo4 a hybridního měniče a nabíječe. Využít jej lze jako zálohu při výpadcích elektřiny, ale také jako samostatné soběstačné řešení přívodu energie do celého rodinného domu. Nasbíraná energie se pak využívá k běžnému domácímu provozu včetně základních spotřebičů. V případě potřeby je možné zařízení i rozšiřovat o další bateriové bloky.

Více na FitCraftEnergy.cz

V čem je SAVEBOX Home unikátní? A vyplatí se vůbec?

Díky zařízení SAVEBOX Home se rodině Genzerových žije jednodušeji v souladu s přírodou. Jak, komu a s čím může ještě pomoci, jsme se zeptali Martina Dorazila, vedoucího vývoje společnosti FitCraft Energy, která stojí za produkcí tohoto zařízení.

Nejdříve pár technických dat. Čím je SAVEBOX Home unikátní, jaké jsou základní technické parametry?

SAVEBOX Home má jednoduchou instalaci i obsluhu. Má krásný moderní design a parametry přizpůsobené požadavkům provozu rodinného domu. Základní technické parametry jsou: kapacita akumulátoru 705 kWh, výkon měniče 2,6 kW a fotovoltaika 3,5 kWp.

Jaký je o zařízení z produkce vaší společnosti zájem?

U rodiny Genzerů jde o specifický případ ostrovního systému, kdy fungují zcela bez elektrické sítě, ale mnohem větší zájem je u běžných rodinných domů, kde si ve spojení s fotovoltaickou elektrárnou snižují náklady na elektřinu.

Jak je to s případnou rentabilitou? Genzerovi hovoří o šesti letech návratnosti…

V tomto konkrétním případě si myslím, že návratnost je ještě mnohem rychlejší, protože pokud by elektřinu získávali pomocí elektrocentrály, bylo by potřeba nakupovat a dovážet pohonné hmoty. Nehledě na ekologický dopad při spalování těchto paliv. Díky naší technologii nezpůsobují žádnou zátěž v prostředí, ve kterém bydlí.

Jak jde ve vašem oboru vývoj, mění se SAVEBOX Home, co se dá zlepšovat?

Průběžně provádíme inovace jak v technologii, tak v designu a SAVEBOX Home z roku 2019 je oproti modelu 2018 značně vylepšen.