27. října 2017

Pochybení při prodeji Palác Savarin?

Pochybení při prodeji Palác Savarin?

Pražský developer Flow East, který se specializuje na restaurování historických budov, podal dvě soudní žaloby vycházející z nesprávného postupu a porušení dobré víry při právě probíhajícím prodeji projektu Paláce Savarin společností Ballymore společnosti Crestyl Developments.

Jak říká společnost Flow East, byla pozvána, aby se účastnila výběrového řízení o projekt Palác Savarin koncem loňského roku a potvrdila nabídku ve výši € 81,5m oproti vyvolávací ceně společnosti Ballymore, která byla € 80m. Na tomto základě Ballymore udělil Flow East status přednostního uchazeče.

James Woolf, předseda představenstva Flow East, říká: "V posledních 25 letech jsme se zaměřili na projekty obnovy historických budov kolem Václavského náměstí. Palác Savarin je pro nás důležitý - je vynikající ukázkou barokní architektury, která se nechala zchátrat. Dnes je Palác Savarin turistické nákupní centrum, kterému dominuje rychlé občerstvení. Naší vizí je vrátit paláci jeho zašlou slávu. "

Flow East vypadl z nabídkového seznamu

V únoru Ballymore oznámil společnosti Flow East, že byla vyřazena z nabídkového přehledu ve prospěch dalších třech uchazečů. Woolf byl překvapen: "Nejen že nám byla oficiálně udělena exklusivita, také jsme dali jasně najevo, že zaplatíme nejvyšší cenu za projekt Palác Savarin, ať se stane cokoliv. To nebyla jen ústní dohoda; to bylo předmětem formálních, právních závazků, které byly vyjednávány a odsouhlaseny mezi Ballymore Properties a Flow East."

Flow East věděl, že cena musí být pro prodejce tím nejdůležitějším. Ačkoli Ballymore byl technicky majitelem projektu Paláce Savarin, prodávajícím vlastně musela být NAMA – Irská vládní agentura založena za účelem získat zpět peníze patřící daňovým poplatníkům po kolapsu irských bank v roce 2008. Dokumenty k prodeji mluvily jasně: „strukturovaný a transparentní proces organizovaný Cushman & Wakefield ve spojení s NAMA“.

Společnost Flow East byla náhle vyloučena z výběrového řízení bez zjevného důvodu, a proto se pokusila komunikovat s NAMA a NALM, jeho správní agenturou úvěru. Vzhledem k tomu, že společnost Flow East nabídla nejvyšší částku, zdálo se jí, že je v nejlepší  pozici dostát cíle NAMA, a to nabídnout nejvyšší možný návrat prostředků pro irské daňové poplatníky.

"K našemu překvapení NAMA / NALM odmítli o tomto problému s námi diskutovat" říká Woolf. "Sdělili nám, že s detaily výběrového řízení neměli žádné dočinění a výhradně se zabývali úvěry, které stály za Ballymore jako vlastníkem paláce. To nám nedávalo smysl, a rozhodně to není to, jaká role byla popsána v prodejních materiálech".

Flow East zahajuje právní kroky

Nevidíc jinou alternativu, dal Flow East pokyn advokátům žalovat Ballymore Properties pro porušení dobré víry a nesprávnost procesu v jednání o prodeji projektu Paláce Savarin. Případ stále pokračuje. James Woolf říká, že v sázce jsou důležité zásady: "Cítíme, že výběrové řízení na projekt Palác Savarin bylo méně než fér. Nikdo nám nebyl schopen vysvětlit, proč naše postavení jako přednostní uchazeč bylo náhle zrušeno. Vztah mezi Ballymore, NAMA a Cushman & Wakefield je nejasný: kdo je skutečný prodejce? Zdravý rozum nám říká, že to je NAMA, ale bylo nám tvrzeno, že tak to není. Vzhledem k tomu, že nám nebylo nabídnuto žádné vysvětlení, cítili jsme nutnost nechat prověřit správnost tohoto výběrového řízení u soudu".

Zdroj: Flow East