14. listopadu 2019

Podpora kvalitní architektury je zásadní. Central Group významně pomáhá mladým talentům, pořádá soutěže a oslovuje renomované architekty

Podpora kvalitní architektury je zásadní. Central Group významně pomáhá mladým talentům, pořádá soutěže a oslovuje renomované architekty

Letos poprvé se největší tuzemský rezidenční stavitel Central Group stal generálním partnerem České ceny za architekturu, jejíž vítěze ve čtvrtek večer v pražském Fóru Karlín vyhlásila Česká komora architektů. Hlavní cenu za realizaci Mateřské školy Nová Ruda předal předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Tato forma podpory kvalitní architektury je logickým vyústěním dlouhodobých aktivit společnosti v této důležité oblasti.

„Podpora České komory architektů a její snahy o propagaci kvalitní domácí architektury je dalším krokem v našich aktivitách v rámci sociální odpovědnosti. Již zhruba před deseti lety jsme začali pořádat první architektonické soutěže a workshopy. Kromě vlastního týmu architektů jsme při rozvoji městských čtvrtí začali spolupracovat s takovými veličinami, jako jsou například Eva Jiřičná, Josef Pleskot nebo Jakub Cigler,“ řekl na galavečeru České ceny za architekturu Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

cg

Central Group dlouhodobě podporuje i studenty

Práce architekta není jednoduchá a je dobré, když se studenti setkají s architektonickou soutěží už na škole. To je jedním z důvodů, proč Central Group vyhlašuje vlastní architektonickou soutěž. Letos se rozběhl již 12. ročník, tentokrát na téma „Unikátní stavba na komplikovaném místě“.

Studenti si v této soutěži rozdělí 175 tisíc korun a vítěz získá i stáž u věhlasného architekta Josefa Pleskota. Návrhy hodnotí porota sestavená z významných osobností české architektury. Předsedou odborné poroty je historik architektury Zdeněk Lukeš. Dalšími členy jsou architekti Adam Gebrian, David Vávra a Ondřej Chybík, který zvítězil se svým návrhem v jednom z předchozích ročníků studentské soutěže Central Group. Chybík dnes patří mezi nejvýraznější tváře mladé generace architektů.

Soutěže na vlastní projekty

Central Group také pořádá architektonické soutěže na své projekty. Pokud se jedná o menší projekt, osloví společnost své vlastní zkušené architekty a projektanty. V případě nových městských čtvrtí se Central Group buď obrátí přímo na renomované architekty, nebo vypíše větší soutěž, kam se mohou hlásit i architekti z celého světa. Například na návrhu připravované unikátní městské čtvrti Nový Zličín, která vyroste na místě současného průmyslového areálu, se podílejí taková slavná jména, jako jsou architekti Jakub Cigler, Pavel Hnilička nebo německý urbanista Peter Gero.

Doposud největší architektonické soutěže na návrh Centra Nového Žižkova se účastnilo 98 ateliérů z 30 zemí světa, včetně takových slavných jmen světové architektury jako například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie) nebo Richard Meier (USA). Zvítězil návrh slavné česko-britské architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera ze studia Al DESIGN.

Architektonickou pestrost budoucí nové Parkové čtvrti v severní části Nákladového nádraží Žižkov daly výsledky architektonického workshopu, kterého se zúčastnila řada předních českých ateliérů. Urbanistickou koncepci navrhl renomovaný architekt Jakub Cigler, který zde celý projekt zastřešuje.

Central Group v roce 2014 vypsal společně s pražským Institutem plánování a rozvoje a pod záštitou České komory architektů soutěž pro projekt na Kavčích horách. V té zvítězil návrh AP Atelieru známého architekta Josefa Pleskota.