1. ledna 1970

Poptávka byla akcelerována malými firmami

Poptávka byla akcelerována malými firmami

Celých 65 % poptávek po kancelářských prostorách v Praze tvoří firmy s maximálně pěti zaměstnanci. V Brně a Ostravě je to až 74 %. V Praze je nejpopulárnější oblastí Praha 1, o kterou má zájem až 34 % firem, naopak nejmenší zájem o prostory - jen do 4 % - je v lokalitách Praha 6 a Praha 9. Údaje vyplývají z analýzy poptávek specializovaného portálu Kancelare.cz , který v roce 2013 zajistil pro majitele kancelářských nemovitostí přes 3100 poptávek ve městech Praha, Brno a Ostrava. Kancelare.cz se kromě pronájmu kancelářských prostor věnují i pronájmu skladových prostor.

Praha

Podíl poptávek podle městských částí v procentech

Ze získaných údajů vyplývá, že nejoblíbenější městskou částí je Praha 1, o kterou má zájem 34% firem, které hledají kanceláře. Na rozdíl například od slovenské metropole Bratislavy firmy zajímá samé centrum Prahy (v Bratislavě je to 2. bratislavský obvod, část Ružinov). Skvělé občanské vybavení, dostupnost MHD, množství kulturního vyžití a kaváren a vůbec genius loci centra Prahy I z ní dělají mimořádně atraktivní lokalitu. „Co je zajímavé, nejen nadnárodní korporace, které sídlo v prestižní lokalitě vnímají jako „povinnost“, ale i malé firmy s maximálně 5 zaměstnanci chtějí sídlit na skvělé adrese. V neposlední řadě je motivací přítomnost sídel jiných, pro byznys významných, často právě internacionálních firem a široké spektrum možností setkávání. Neodrazuje je ani problematické parkování," komentuje dění na trhu Róbert Čambal, výkonný ředitel portálu Kancelare.cz.

Poptávka po volných prostorách v Praze 2 tvoří něco přes třetinu poptávky v Praze 1 (12,8 %). Třetí nejoblíbenější částí je Praha 4. Praha 3 a Praha 10 mají shodný počet zájemců, a to 8,1 %. V Praze 3 má historicky sídlo množství ministerstev a velvyslanectví, je zde dostatek občanského vybavení, sportovišť a nákupních center. Nebytové prostory jsou většinou luxusní a reprezentativní, čemuž odpovídá i nájemné. Praha 10 je zase zajímavá pro firmy z důvodu lepšího dopravního napojení. Stále jde o „širší centrum“ a na území čtvrtí jako Vršovice, Vinohrady, Strašnice, Malešice či Záběhlice se nachází dobrý mix původních prostor a moderních kancelářských budov.

Poptávka Praha

Vývoj poptávek v jednotlivých městských částech po kalendářních čtvrtletích

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se poptávka nejvíce zvýšila v Praze 1 z 30 % na 34 %. Bylo to zejména na úkor poptávky v Praze 5. Tam poklesl zájem z 15 % na 10 %. „Malý zájem o Prahu 4, zejména v části bližší centru, by mohly vylepšit další projekty. Tuto ambici má například rozrůstající se BB Centrum, kde nedávno zkolaudovali budovu G,“ míní R. Čambal.

Aktivita Praha

Procento poptávek podle počtu zaměstnanců v jednotlivých městských částech

Více jak dvě třetiny kanceláří na trhu vyhledávají firmy s max. 5 zaměstnanci. Nebylo tomu jinak ani ve čtvrtém čtvrtletí 2014. „Stejný trend je patrný i na Slovensku, v Bratislavě a Košicích. Menší firmy využívají konec roku a pracovně méně náročné období na změnu svého sídla,“ uvádí R. Čambal. „V závislosti na městské části jsou malé firmy motorem poptávky, a to od 50,6 % (Praha 4) až po 80,8 % (Praha 4). Z pohledu velikosti užitné plochy takové poptávky představují kanceláře s rozlohou do 60 m2. Příležitostmi pro developery a pronajímatele jsou Praha 10 a Praha 5, kde je minimální zájem o pronájem ze strany firem s 20-50 zaměstnanci.“

Pocet zamestnancu Praha

Brno

Procento poptávek podle počtu zaměstnanců

Největší zájem uživatelů portálu Kancelare.cz byl o menší kanceláře s plochou do přibližně 60 m2, což odpovídá velikosti firem s max. 5 zaměstnanci. Poptávka tvořila 74,2 % z celkové poptávky. Ostatní sledované kategorie oslabily. Výjimkou je kategorie vyhledávání ze strany firem s 5-10 zaměstnanci, která stoupla z 8,8 na 17,1 %.

Počet zaměstnanců Brno


Vývoj poptávek po kalendářních čtvrtletích z pohledu počtu zaměstnanců

„Z výsledků analýzy lze vidět, že prostory v Brně začaly aktivně vyhledávat firmy s 10-20 zaměstnanci. Svou pozici si vylepšily až na 7,7 %. Poptávky na trhu kanceláří však obdobně jako v Praze, Bratislavě a Košicích akcelerují malé firmy na úkor větších,“ říká R. Čambal.

Poptávka Brno

Ostrava

Procento poptávek podle počtu zaměstnanců

Ostrava není  mezi sledovanými místy výjimkou. Dominantním tahounem poptávek po volných kancelářských prostorách jsou firmy s max. 5 zaměstnanci. Tvořily 63,1 % z celkové poptávky po kancelářích. Až vzácně vyrovnané jsou poptávky ze strany firem s vyšším počtem zaměstnanců, pohybující se od 7,7 % po 10,8 %.

Počet zaměstnanců Ostrava

Vývoj poptávek po kalendářních čtvrtletích z pohledu počtu zaměstnanců

Ostrava, na rozdíl od ostatních sledovaných měst, nevykazuje takové prudké mezičtvrtletní výkyvy, ale stále kopíruje trendy. Co je zajímavé, je skutečnost, že si firmy s větším počtem zaměstnanců „ukrojily“ z poměru celkových poptávek na úkor firem s max. 5 zaměstnanci. Výrazně si polepšily i firmy s více než 50 zaměstnanci, a to z 3,2 % na 7,7 %.

Poptávka Ostrava

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz