1. ledna 1970

Požadované nájemné ve 4. kvartálu stabilní

Požadované nájemné ve 4. kvartálu stabilní

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu kancelářských prostor ve 4. čtvrtletí 2014 vykazuje stabilní hodnoty až mírný nárůst. Jenom kanceláře standardu B a C v Ostravě poklesly.

Praha

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) volných kanceláří dosáhla v Praze následující hodnoty*:

Praha asking rents

Vývoj výšky nájmu kanceláří standardu A ukazuje nárůst ve všech částech, ale nejvíce v širším centru města. „Po minulém kvartálu, kdy zaznamenalo širší centrum Prahy pokles, jde o zvýšení o 2,1 €/m2/měsíc. Ostatní sledované celky - tedy centrum a užší centrum – rostli mírně. Konkrétně o 0,2 a 0,1 €/m2/měsíc ,uvádí Róbert Čambal, výkonný ředitel portálu Kancelare.cz.

Praha Standard A

Kanceláře standardu B vykazují podobný trend, jako kanceláře standardu A s tím rozdílem, že v širším centru požadované nájemné pokleslo o 0,2 €/m2/měsíc Ani nárůst není nijak veliký a můžeme tvrdit, že si více-méně udržel a potvrdil reálné hodnoty ze 3.Q.

Praha Standard B

Průzkum portálu Kancelare.cz potvrzuje, že o pražské kanceláře standardu C je na trhu stále zájem. Poslední půlrok buď udržely hodnoty požadovaného nájemného na stejné úrovni, nebo mírně vzrostly. Dobře si vedou kanceláře standardu C v širším centru Prahy, když ze 7,4 €/m2/měsíc stoupli na 7,8 €/m2/měsíc.

Praha Standard C

 

Brno a Ostrava

Výška nájmu volných kancelářských prostor

Průměrná požadovaná výše čistého nájmu (average asking rent) vyplývající z informací portálu Kancelare.cz u kanceláří standardu A, B, C dosáhla v Brně a v Ostravě následující hodnoty:

Brno a Ostrava

V porovnání s 3. čtvrtletím 2014 přišlo v Brně k mírnému nárůstu požadovaného nájemného v segmentu kanceláří standardu A. V Ostravě se po půlroku stagnace zvýšilo požadované nájemné, i když posun o 0,1 €/m2/měsíc není nijak výrazný.

Standard A

V Brně se daří zvyšovat požadované nájemné za volné kanceláře standardu B, a mají našlápnuto k hodnotám 2. Q roku 2013. Hodnota 8,0 €/m2/měsíc. V Ostravě je pokles opět jenom kosmetický o 0,1 €/m2/měsíc. 

Standard B

Křivky grafů průměrného požadovaného nájemného kanceláří standardu C v Brně a v Ostravě mají podobné hodnoty jako v 3. Q 2014. Ve 4. kvartálu si udrželo Brno stoupající trend, Ostrava v tomhle ukazovateli poklesla.

Standard C

Zdroj: Kancelare.cz

*O průzkumu: Vychází z aktuálních nabídek volných prostor za 4. kvartál 2014, které eviduje Centrální databáze komerčních nemovitostí portálu Kancelare.cz. Pro klienty v Čechách a na Slovensku (Kancelarie.sk) od začátku roku 2012 zajistily více než 26 500 písemných poptávek. Mezikvartální změny v hodnotách mohou být částečně ovlivněny rozdílným kurzem Kč a €.

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě