1. ledna 1970

Praha brzy dosáhne magické 3 miliony!

Praha brzy dosáhne magické 3 miliony!

V Praze bude letos dokončeno více kancelářských prostor než v loňském roce. Jejich celková plocha se tak už přiblíží magické hranici tří milionů metrů čtverečních.

Nové kanceláře se otevřou hned v několika lokalitách, zejména v Karlíně a na Pankráci, a začínají se budovat další. “V tomto roce očekáváme v Praze dokončení 112 000 m² moderních kancelářských prostor v celkem 11 projektech. V meziročním srovnání je to 12% nárůst. V prvním čtvrtletí byly již dokončeny dva projekty, a to karlínským Keystone s kancelářskou plochou 5700 m² a B3 Pankrác (23 300 m²). Ve druhém čtvrtletí se plánuje dokončení téměř 55 000 m² kancelářských ploch ve čtyřech projektech," říká vedoucí oddělení Consulting & Research mezinárodní poradenské společnosti DTZ Lenka Šindelářová. Jde o budovy River Garden Office, City West A2, City Green Court a Rohan Business Centre. Ve druhé polovině roku se pak plánuje dokončení druhé fáze projektu Classic 7, Diamant, Palác Křižík II, Karlín Hall a Baawer Office House.

Zájem firem dále roste

V posledním čtvrtletí loňského roku si firmy v Praze pronajaly dokonce 85 000 m² moderních kanceláří, což podle sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum představuje meziroční nárůst o 19 procent. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se pronájmy zvýšily dokonce o 65 procent. Největší objem, téměř polovina všech pronájmů, se uskutečnil v Praze 8. Mezi nejvýznamnější transakce patřily Metrostav v projektu Palmovka Park II, Subterra (Palmovka Park) a nové vyjednávání Cetelemu v Anděl City.

I když neobsazenost mírně stoupla na 12 procent, celkově bylo v hlavním městě evidováno přibližně 336 000 m² volných kancelářských prostor. Podle společnosti Colliers International se letos očekává pokles neobsazenosti, i když je ve výstavbě celkem 126 000 m². Poptávka firem totiž převyšuje rostoucí nabídku.

Nejvíce volných ploch je přitom v Praze 9 (30,2 %), nejméně v Praze 5 (6,8 %). Nové kanceláře si pronajímají především banky a finanční či pojišťovací společnosti. Nájemci z tohoto sektoru drží 21procentní podíl na celkovém, loni rekordním realizovaném objemu nájemních smluv, který byl 325 564 m². „Mezi největší transakce patřily pronájmy UniCredit Group v BB Centru Filadelfie a Komerční banky v City West A2,“ uvedla DTZ. Z hlediska oblíbenosti pražských lokalit mezi bankovními a finančními nájemci vede Praha 4. Celkem příznivě se vyvíjí i nájemné, které v centru města zůstává na úrovni 20 až 21 eur za m² na měsíc. V užším centru města, v oblasti Pankráce, se cena pohybuje okolo 15 až 16 eur, zatímco v okolí Anděla a v Karlíně až 17,5 eura za metr čtvereční. V širším centru dosahuje nejvyšší nájemné 13 až 14,5 eura za m².

Zdroj: http://www.realit.cz/…icke-hranici

Foto: www.kancelare.cz