1. ledna 1970

Praha méně oblíbená

Praha méně oblíbená

Společnost Cushman & Wakefield vydala již po dvaadvacáté studii s názvem „European Cities Monitor“, jejíž součástí je žebříček evropských měst považovaných za „nejlepší pro podnikání“ a „nejlepší pro umístění podniku v dnešní době“. Studie vychází z pohovorů se členy představenstva 501 největších firem v Evropě. 36 míst se hodnotí podle kritérií, jako jsou kvalita života, přístup na trhy, dostupnost a kvalita pracovních sil, náklady na kancelářské prostory, telekomunikace a dopravní spojení.

Praha letos oproti roku 2010 v žebříčku poklesla z 21. na 25. místo. „Hlavní důvody vidíme v nízké míře pobídek, které vláda poskytuje nově příchozím, a v poměrně vysokých personálních nákladech ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy. Při rozhodování, na které konkrétní trhy expandovat, hraje pro firmy významnou roli také velikost trhu,“ říká Radka Novak z Cushman & Wakefield. Praha stále přitahuje geografickou polohou, stabilním politickým systémem, nabídkou vzdělané a výkonné pracovní síly a také kvalitou nových kancelářských prostorů.

Londýn, Paříž, Frankfurt zůstávají na prvních třech místech žebříčku. Z regionu střední a východní Evropy se nejlépe umístila 21. Varšava. Nejžádanějším evropským městem pro expanzi firem je Moskva. Počet evropských společností, které se chtějí v ruském hlavním městě usadit v příštích pěti letech, se oproti loňskému roku zvýšil ze 47 na 57 firem. Atraktivita Prahy z tohoto hlediska mírně poklesla – expanzi do hlavního města České republiky plánuje 21 společností (oproti 24 v loňském roce).

Zdroj: Stavební Fórum 13.10.2011

http://www.stavebni-forum.cz/…prahy-klesa/