27. října 2017

Pražané chtějí čistší město od graffiti

Pražané chtějí čistší město od graffiti

Z průzkumu mezi obyvateli Prahy vyplývá jejich žádost, aby město a policie zakročily proti vandalům, kteří spreji znehodnocují budovy města. Více než 80 % lidí není s aktuální situací spokojeno, graffiti se jim nelíbí a myslí si, že by se situace měla řešit.

Průzkum zpracovala výzkumná agentura Ipsos mezi 200 Pražany a 200 turisty pro společnost Flow East, anglo-českou developerskou společnost a ochránce památkových budov, která se opakovaně proti znehodnocování historických památek postavila.

Flow East nabízí úřadům odbornou pomoc

„Chuligány není těžké odradit,“ poznamenal ředitel společnosti Flow East James Woolf. „Nejprve je třeba všechna graffiti nárazově zlikvidovat. Odpovědní majitelé nemovitostí, jako například Flow East, odstraňují graffiti pravidelně, navíc ještě dříve než odbije poledne. Tímto způsobem lze tento ‚trend‘ zastavit, neboť spreje jsou drahé a každý sprejer pak vypadá jako blázen, když chce kamarádům ukázat svůj výtvor a on tam najednou není. Všichni majitelé nemovitostí, včetně veřejných subjektů, by měli postupovat stejným způsobem,“ dodal.

Graffiti stojí Prahu peníze

Průzkum zároveň ukazuje, že graffiti vzbuzují nepříjemné pocity i mezi turisty, kterých na návštěvu do Prahy ročně přijede až 8 milionů, což pro město znamená příjem až 100 milionů korun. „Tato problematika není jen otázkou hrdosti obyvatel města, i když ta by mohla stačit,“ řekl Woolf. „Chceme úřadům pomoci tuto situaci ve městě řešit. Graffiti představují závažný problém pro všechny,“ dodal.

Společnost Flow East má s bojem proti graffiti bohaté zkušenosti a je připravena se o ně podělit s úřady. „Vypozorovali jsme jak na to i v jiných městech, která jsou v boji úspěšná, a tato opatření jsme přijali v rámci vlastních nemovitostí. Chceme orgánům pomoci tuto situaci vyřešit v celém městě. Graffiti jsou problém všech,“ uzavřel Woolf.

Čtyři pětiny Pražanů se shodují v názoru, že by Praha měla graffiti více potírat

Drtivá většina Pražanů (81 %) souhlasí s tím, že by město mělo proti graffiti bojovat více, 69 % obyvatel navíc tvrdí, že tento jev snižuje celkovou atraktivitu metropole. Podle více než třetiny (37 %) místních hojnost graffiti snižuje životní úroveň ve městě. I turisty graffiti obtěžují, 29 % z nich si myslí, že by Praha měla dělat víc.

Zdroj: Flow East