1. ledna 1970

Prezident vetoval energetické štítky

Prezident vetoval energetické štítky

Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky. Podle něj předpis bezdůvodně nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděli, co je pro ně dobré. Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie. Nové opatření má vést k nižší spotřebě energií, a tím ke snížení výdajů. Nové pravidlo vyplývá z nutnosti zavést příslušnou evropskou směrnici.

Podle předpisu měli energetické štítky už od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji jednotlivých bytů. V případě pronájmů částí budov měla nová povinnost platit až od roku 2016. Již existující budovy pak měly získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019. Podle prezidenta novela prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů a celkově zatíží trh s nemovitostmi. Zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení a také státem požadované audity. Na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat.
Další osud zákona je při opakování hlasování nejasný. Ve sněmovně totiž budil rozpaky a senátem prošel jen nejnižším možným potřebným počtem hlasů.


Zdroj: link
Foto: Sxc.hu