30. října 2017

Prologis oznámil výsledky za 4.Q 2016

Prologis oznámil výsledky za 4.Q 2016

Provozní výsledky Prologis Europe uzavřel čtvrté čtvrtletí s obsazeností portfolia 96,7 %, což ve srovnání s předchozím obdobím roku 2016 znamená nárůst o 90 bazických bodů. Souhrnný objem nově uzavřených a prodloužených nájemních smluv činil ve čtvrtém čtvrtletí 718 200 m2 a za celý rok 2016 celkem 3,5 milionu m2, což ve srovnání s rokem 2015 představuje nárůst o 54 %.

Ke konci kvartálu vlastnil Prologis v Evropě buď jako jediný majitel, nebo formou společného investičního projektu portfolio nemovitostí o celkové rozloze 17 milionů metrů čtverečních.

„V roce 2016 jsme zaznamenali zatím nejlepší výsledky v objemu pronájmů, což nám v Evropě umožnilo dosáhnout rekordní obsazenosti,“ řekl prezident Prologis Europe Ben Bannatyne. „Navzdory politickým otřesům míří zákazníci vytrvale za svými dlouhodobými cíli a na trhu nadále převládá dobrá nálada. To napomáhá široké poptávce, v jejímž čele stojí především sektory retailového prodeje a automobilového průmyslu. Díky silným základním provozním ukazatelům a stále atraktivnějším výnosům očekáváme i v nastávajícím roce silný růst,“ dodal Ben Bannatyne.

Ve čtvrtém čtvrtletí se největšímu zájmu zákazníků těšily tyto trhy:

  • v severní Evropě Spojené království, Německo a Nizozemsko,
  • v jižní Evropě Lyon, Le Havre, Barcelona a Valencie a
  • ve střední a východní Evropě Praha, Budapešť a Bratislava.

Mezi významné nové pronájmy ve čtvrtém čtvrtletí patřily:

  • prostor o velikosti 34 300 metrů čtverečních pro společnost Yusen Logistics v oblasti East Midlands ve Spojeném království a
  • prostor o velikosti 32 500 metrů čtverečních pro řetězec supermarketů Sainsbury’s v anglickém Northamptonu.

 

Zahájená výstavba

Na všech evropských trzích nadále přetrvává nízká nabídka prvotřídních distribučních nemovitostí. Prologis Europe ve čtvrtém čtvrtletí zahájil výstavbu 13 nových projektů v České republice, Německu, Francii, Maďarsku, Itálii, Polsku, na Slovensku, ve Španělsku a Spojeném království o celkové rozloze 309 000 metrů čtverečních. Ze 65 % se přitom jedná o budovy stavěné na míru, ze 35 % o výstavbu spekulativní.

Mezi zahájenými projekty najdeme:

  • budovu o velikosti 56 000 metrů čtverečních stavěnou na míru pro Tesco v blízkosti Bratislavy,
  • budovu o velikosti 24 000 metrů čtverečních stavěnou na míru pro společnost Action ve francouzském Moissy II a
  • budovu o velikosti 14 000 metrů čtverečních stavěnou na míru pro společnost Dwell v anglickém Milton Keynes.

 

Akvizice a prodeje

V roce 2016 Prologis akvizicemi v Evropě získal budovy v hodnotě 70 milionů euro o celkové rozloze 121 500 metrů čtverečních a 18 pozemků o celkové výměře 1,3 milionu metrů čtverečních. Tyto akvizice byly součástí firemní investiční strategie zaměřující se na promyšlené investice na globálních trzích. Během uplynulého roku Prologis prodal nemovitosti v Nizozemsku, Spojeném království, Francii, Německu, Itálii a Švédsku o celkové hodnotě 259 milionů euro.

„Logistika zůstává odolnou a atraktivní třídou aktiv, která těží z vysoké poptávky, nízké neobsazenosti a pokračujícího růstu nájmů po celé Evropě,“ konstatoval investiční ředitel Prologis Europe Joseph Ghazal.„Spekulativní výstavba se drží na disciplinované úrovni a developerské aktivity na trhu se v roce 2016 nesly v duchu velkých projektů stavěných na míru.“ 

Zdroj: Prologis