30. října 2017

Prologis oznamuje výsledky za 3.Q

Prologis oznamuje výsledky za 3.Q

Provozní výsledky Prologis Europe zakončil třetí čtvrtletí s 96,1procentní obsazeností, což znamená nárůst o půl procenta oproti druhému čtvrtletí. Společnost podepsala ve třetím kvartále nové nájemní smlouvy na celkem 549 130 metrů čtverečních, tedy téměř dvojnásobně víc než ve stejnému období loňského roku.

 

Ke konci třetího čtvrtletí měla společnost podíl, ať již v podobě úplného vlastnictví, či jako společný investiční podnik, v nemovitostech a developerských projektech v Evropě o celkové ploše 16,6 milionu m2.

„Počáteční šok z Brexitu se během léta vstřebal, nálada zákazníků zůstala pozitivní a měla jen velmi malý nebo dokonce žádný vliv na transakce,“ řekl prezident Prologis Europe Ben Bannatyne. „Vysoká poptávka zákazníků přispěla k tomu, že se obsazenost našeho evropského portfolia dostala na rekordní úroveň. I nadále zaznamenáváme nárůst nájmů ve Velké Británii a také v kontinentální Evropě – především v Německu, Nizozemsku a České republice,“ dodal Bannatyne.

Trhy s nejvyšší poptávkou zákazníků ve třetím čtvrtletí:

 

  • Velká Británie, Německo, Nizozemsko a Švédsko v severní Evropě,
  • Lyon, Le Havre, Valencie a Barcelona v jižní Evropě,
  • Praha, Budapešť a Bratislava ve střední a východní Evropě.

 

Mezi nejvýznamnější nájemní smlouvy za třetí čtvrtletí patří:

 

  • 22 300 m2 čínské e-commerce společnosti 4PX v Prologis Park Dunstable ve Velké Británii,
  • 23 660 m2 logistické společnosti Logent v Prologis Park Gothenburg ve Švédsku,
  • 20 000 m2 logistické společnosti Samada v Prologis Sénart DC1 u Paříže ve Francii.

 

Zahájená výstavba

 

Nabídka distribučních prostor třídy A zůstává na všech trzích na nízké úrovni. Ve třetím čtvrtletí zahájil Prologis Europe výstavbu 14 budov ve Velké Británii, Německu, Nizozemsku, Francii, Španělsku, Polsku, České republice a na Slovensku. Z celkové plochy 291 000 m2 je 69 % stavěno na míru (Bulid-To-Suit) a 31 % spekulativně.

Nová výstavba:

 

  • Budova na míru o velikosti 60 000 m2 pro XPO Logistics, Trade Port North, Venlo, Nizozemsko.
  • spekulativní budova o rozloze 23 530 m2 v Prologis Park Le Havre ve Francii,
  • spekulativní budova o velikosti 21 400 m2 v Prologis Park Wrocław V v Polsku,
  • budova na míru o rozloze 20 500 m2 pro internetový obchod Mall.cz v Prologis Park Prague-Jirny v České republice.

„Zaměřujeme se na výstavbu na vybraných napjatých trzích s pevnými provozními základy,“ řekl Ben Bannatyne. „Celková výstavba je i nadále tažena dostupností kapitálu a nízkou mírou neobsazenosti. Koncoví zákazníci e-commerce generují 44 %poptávky výstavby na míru,“ dodal.

Akvizice a prodeje

 

Prologis Europe získal ve třetím čtvrtletí pět nových pozemků v Evropě. Tyto akvizice jsou v souladu se strategií společnosti s rozvahou investovat na globálních trzích. „Zájem investorů o průmyslové a logistické nemovitosti stále převyšuje nabídku investičních příležitostí. To vede k přílivu kapitálu do nové výstavby. Míra kapitalizace zůstala ve třetím čtvrtletí stabilní,“ řekl Ben Bannatyne.

Zdroj: Porlogis