27. října 2017

Prologis oznamuje výsledky za rok 2014

Prologis oznamuje výsledky za rok 2014

Prologis oznámil obchodní výsledky za rok 2014 v regionu střední a východní Evropy (CEE).

Akvizice a prodeje

V roce 2014 Prologis CEE uskutečnil akvizice 27 budov o celkové rozloze 390 000 m2 za přibližně 225 milionů EUR, částku s výraznou slevou zohledňující reprodukční pořizovací cenu.

Prologis CEE také koupil pozemek v blízkosti pražského letiště o rozloze 33 hektarů, kde jsou v současné době ve výstavbě dvě budovy o celkové rozloze 61 110 m2. Společnost prodala parcelu o rozloze 20 hektarů u polského města Gdaňsk.

Zahájená výstavba

Minulý rok zahájil Prologis CEE výstavbu devíti budov o celkové rozloze 192 700 metrů čtverečních

Nájemní aktivita

V roce 2014 Prologis CEE pronajal v rámci svého portfolia více než 1,8 milionu m2 logistických prostor, včetně provozních nemovitostí, výstavby a nově získaného majetku s přidanou hodnotou, což je nejlepší výsledek od roku 1997, kdy společnost do regionu vstoupila. Společnost podepsala nové nájemní smlouvy na 570 000 m2 a prodloužila nájemní smlouvy na 958 000 m2. Zbývající transakce tvořily krátkodobé nájemní smlouvy. Čtyřicet pět procent všech nájemních smluv bylo podepsáno v Polsku. Prologis CEE zakončil rok s 93,1% obsazeností svého portfolia, nejsou-li brány v úvahu budovy ve výstavbě.

Udržitelnost

V souladu s globální strategií společnosti Prologis pro udržitelný rozvoj jsou všechny nově dokončené budovy podrobeny akreditačnímu procesu BREEAM. Celkem pět budov postavených společností Prologis získalo v roce 2014 certifikaci BREEAM „good“ nebo „very good“.

  • Budova 3 a 4: Prologis Park Wrocław V – “good”
  • Budova 8:  Prologis Park Bratislava – “very good”
  • Budova 7: Prologis Park Bratislava – “good”
  • Budova 4: Prologis Park Prague D1 West – “very good”

„S výsledky za loňský rok jsme velice spokojeni, jelikož se nám podařilo rozšířit naše regionální portfolio o 525 000 m2 na celkem více než 4,1 milionu metrů čtverečních,“ řekl Bannatyne, „Česká republika, Slovensko a některé dílčí trhy v Polsku, jako je Vratislav, Katowice nebo Poznaň, se vyznačují vysokou mírou poptávky, přiměřenou úrovní tržního nájemného a zároveň limitovanou nabídku. Zlepšení pozorujeme také na maďarském trhu, kde míra obsazenosti našeho portfolia vzrostla na 98 %.“

Bannatyne dodal: „Věříme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2015 a předpokládáme, že na těchto trzích bude vhodné období i pro spekulativní výstavbu. Budeme se i nadále soustředit na zvyšování úrovně obsazenosti našeho stávajícího portfolia a monetizaci pozemků na klíčových trzích, jako jsou Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.“

Společnost je aktivní na trzích v pěti zemích střední a východní Evropy a s portfoliem sestávajícím z více než 4,1 milionu m2 je Prologis vedoucím vlastníkem a správcem distribučních budov ve střední a východní Evropě (k 31. prosinci 2014).

Zdroj: Prologis