30. října 2017

Prologis: Výsledky v Evropě za 1.Q 2017

Prologis: Výsledky v Evropě za 1.Q 2017

Provozní výsledky Prologis Europe zakončil první čtvrtletí s 96,7procentní obsazeností. Souhrnný objem nově uzavřených a prodloužených nájemních smluv činil v prvním čtvrtletí 1,1 milionu metrů čtverečních.

Ke konci čtvrtletí vlastnil Prologis v Evropě buď jako jediný majitel, nebo formou společného investičního projektu portfolio nemovitostí o celkové rozloze 16,8 milionů m2. „Prologis zažil v Evropě další úspěšné čtvrtletí,“ řekl prezident Prologis Europe Ben Bannatyne. „Zákazníci jsou i nadále pozitivně naladěni, na trhu je dostatečná nabídka moderních zařízení a poptávka je na většině trhů neměnná.“

„Lednová konsolidace dvou evropských fondů – European Logistics Venture 1 (ELV1) a Prologis Targeted Logistics Fund (PTELF) – přispěla k dalšímu zefektivnění naší obchodní činnosti. Vznik UK Logistics Venture, společného podniku Prologis a CBRE GIP, je důležitým mezníkem pro pokračující růst ve Spojeném království,“ dodal Bannatyne.

V prvním čtvrtletí se největšímu zájmu zákazníků těšily tyto trhy:

  • v severní Evropě Spojené království, Německo, Nizozemsko a Švédsko,
  • v jižní Evropě Le Havre, Barcelona a Bologna a
  • ve střední a východní Evropě Praha, Budapešť a Bratislava.

Mezi významné nové pronájmy v prvním čtvrtletí patřily:

  • budova o rozloze 53 500 metrů čtverečních postavená na míru pro Logiters (ID Logistics Group) ve španělském Penedes,
  • rozšíření budovy o rozloze 45 000 metrů čtverečních postavené na míru pro mezinárodního prodejce v nizozemském Oosterhoutu,
  • nová nájemní smlouva na 13 200 metrů čtverečních s mezinárodním poskytovatelem logistických služeb v Praze-Úžících v České republice a
  • nová nájemní smlouva na 11 400 metrů čtverečních s Cormar Carpets v britském Prologis Hemel Hempstead.

Zahájená výstavba

Na všech evropských trzích nadále přetrvává nízká nabídka prvotřídních logistických nemovitostí. Prologis Europe v prvním čtvrtletí zahájil výstavbu šesti nových projektů ve Spojeném království, Nizozemsku, Itálii a na Slovensku o celkové rozloze 191 400 metrů čtverečních. Ve všech případech se jedná o budovy stavěné na míru.

Mezi zahájenými projekty najdeme:

  • budovu o rozloze 36 700 metrů čtverečních stavěnou na míru pro internetového prodejce v nizozemském Tilburgu a
  • budovu o rozloze 16 200 metrů čtverečních stavěnou na míru pro prodejce oblečení v Bratislavě na Slovensku.

Akvizice a prodeje

V prvním čtvrtletí Prologis prodal nemovitosti v Rakousku, Německu, Polsku a na Slovensku v celkové výši 46 milionů eur a pozemky v Německu a na Slovensku o rozloze 25 hektarů.

Výsledky ve střední a východní Evropě

Prologis v regionu posílil své postavení a udržel si rekordně vysokou míru obsazenosti 96 procent. Na konci čtvrtletí činilo portfolio společnosti 4,6 milionu metrů čtverečních logistických prostor ve 43 parcích. Společnost pronajala více než 390 000 metrů čtverečních. Z toho 125 000 metrů čtverečních tvořily nové nájemní smlouvy a 230 000 metrů čtverečních prodloužené nájemní smlouvy. Zbývající transakce zahrnují krátkodobé nájemní smlouvy. Prologis dokončil osm budov o celkové rozloze 121 000 metrů čtverečních v Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Další čtyři zcela pronajaté budovy o celkové rozloze více než 120 000 metrů čtverečních jsou v současné době ve výstavbě.

Zdroj: Prologis