16. ledna 2020

Průzkum Skypaper: Loňský růst hlásí dvě pětiny stavebních firem

Průzkum Skypaper: Loňský růst hlásí dvě pětiny stavebních firem

Stavební firmy v loňském roce očekávaly růst podle 40,3 procenta respondentů, když v polovině roku tak mínilo 46,5 %.

logotyp

Vyšší než pětiprocentní růst hlásí 19,55 % firem (25, 8 %) růst do 5 procent 20,75 % (20,7 %). Stagnaci předpokládá 20,53 % (18 %) subjektů a pokles 39,17 % (35,5 %), z toho 19,55 % do pěti procent (18 %) a 19,62 % (17,5 %) hlubší než 5 %. Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního časopisu Skypaper, ve které hlasovalo na 8300 subjektů.

Slibně rozjetý růst z první poloviny roku se v posledních měsících přibrzdil. K udržení růstu je nezbytná náprava dlouhodobě špatné legislativy, zejména nový stavební zákon, který stále nemá jasné kontury,“ říká šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer. Magazín Skypaper situaci monitoruje již od roku 2013.

Nový zákon kritizovala například velká města, která se obávala ztráty vlivu nad tím, co se v jejich katastrech postaví. Reprezentují přitom více než pětinu obyvatel ČR a současný stav stavební legislativy, který podvazuje ekonomický rozvoj, tak dopadá především na ně. „Jsme rádi, že si největší města uvědomují nutnost zásadních změn stavebního zákona. Ta je totiž nezbytná pro jejich další rozvoj. Podařilo se nám vyjasnit si některé obavy samosprávy ze ztráty svého vlivu. Některé paragrafy zákona během připomínkového řízení upravíme tak, aby byla role měst a obcí ještě více posílena,“ tvrdí náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Marcela Pavlová.

Zástupci měst podle MMR souhlasí, aby v povolovacím řízení do budoucna uplatňovali práva v postavení účastníka řízení. Obec by podle dohody měla mít nově možnost vydávat předběžnou informaci k záměru stavebníka, což by přispělo i ke zrychlení povolování. Obce by také měly být v budoucnu informovány cestou „hlídacího psa“, který bude součástí digitalizace stavebního řízení, o zahájení povolovacího řízení, aby mohly začít sledovat dokumentaci.

Petr Bayer

šéfredaktor magazínu Skypaper