1. ledna 1970

První svého druhu: BREEAM In-Use 6*

První svého druhu: BREEAM In-Use 6*

Centrála společnosti Schneider Electric v Paříži je první budovou na světě, která podle certifikačního systému BREEAM In-Use získala šest hvězdiček. Certifikační schéma BREEAM In-Use pomáhá majitelům budov změřit a snižovat environmentální dopad stávajících staveb. Budovy, které při kolaudaci dosahují vysoké hodnocení, potřebují pro udržení ratingu pokračovat v příštím procesu zdokonalování. Systém BREEAM In-Use uděluje body na základě různých kategorií environmentálního dopadu a daných kritérií. Závěrečné hodnocení udává na stupnici "vyhověl" (jedna hvězdička) až po "vynikající" (šest hvězdiček).

Centrála společnosti Schneider Electric (tzv. Hive) je první budovou na světě, která podle BREEAM In-Use získala maximální hodnocení. Stejná budova byla jako první na světě v roce 2011 certifikována dle ISO 50 001.

Mezi kategorie, které se berou v úvahu při hodnocení, patří:

  • energie
  • voda
  • materiály
  • znečištění
  • využití půdy a ekologie
  • zdraví a pohodlí
  • odpad
  • doprava
  • řízení

Centrála Schneider Electric je ukázkou implementace řešení managementu energií prostřednictvím kvalitní analýzy údajů, každodenního monitoringu, vzdělávání personálu. Toto vše vedlo k radikálnímu snížení spotřeby energie z původních 150 kWh / m² na 78 kWh / m². Za pozornost také stojí efektivní řízení odpadu a spotřeby vody. Odpad se recykluje a energie se znovu využívá na 100%.

"BREEAM In-Use považujeme za jedno z nejkomplexnějších certifikačních schémat pro hodnocení environmentálního dopadu budov. Naše centrála je jakoby laboratoří, ve kterém testujeme vlastní inovativní řešení, "říká Bertrand Guarinos, manažer pro energie a životní prostředí centrály Schneider Electric.

BREEAM je zkratkou pro metodu environmentálního hodnocení, kterou vyvinula organizace Building Research Establishment (BRE). Jde o prestižní celosvětovou metodiku environmentálního hodnocení budov. Doposud získalo certifikát BREEAM už 200 000 budov a od spuštění systému v roce 1990 se do něj zaregistrovalo přes milion budov. Systém zahrnuje všechny typy budov, včetně škol, zdravotnických budov, kanceláří a průmyslových jednotek.

Zdroj a foto: Schneider Electric