1. ledna 1970

RICS: Komerční nemovitosti v 1.Q 2014

RICS: Komerční nemovitosti v 1.Q 2014

Výsledky zprávy RICS Global Commercial Property Monitor za první čtvrtletí roku 2014 svědčí o pozitivní náladě investorů a nájemců ve všech komerčních sektorech, přestože aktuální ekonomické údaje ukazují jen velmi mírné zlepšení hlavních ekonomických faktorů. Očekává se nárůst kapitálových hodnot, přičemž průmyslový sektor vykazuje nejvyšší index změn, a to 40 %; následují kancelářské prostory se 30 % a segment maloobchodních prostor s 20 %.

Nálada investorů

Index nálady investorů, Investment Sentiment Index, dosáhl s jistotou kladných hodnot, konkrétně +22, a reflektuje tak oživenou ochotu investovat do komerčních nemovitostí, zejména pokud jde o prvotřídní aktiva v dobrých lokalitách. Realitní transakce ovládli v poslední době čeští a slovenští investoři, nicméně v následujících letech se očekává návrat institucionálních skupin. „V roce 2014 a 2015 budeme svědky nárůstu kapitálové hodnoty pokud jde o prvotřídní projekty, zapříčiněného snížením výnosů u všech nemovitostních tříd a do určité míry i pozitivními signály na trhu nájemců, zejména pokud jde o segmenty průmyslových prostor a maloobchodních prostor na nákupních třídách. Banky tlumí své požadavky na poměr úvěru k hodnotě a marže klesají v souladu s konkurenčním trendem, který převažuje na finančních trzích“, uvádí Karel Klečka MRICS, člen představenstva RICS Česká republika.

Trh nájemních prostor se těší silné poptávce, zejména v průmyslovém sektoru, který vykazuje 70% index změn. V tomto segmentu a v menší míře i segmentu prvotřídních maloobchodních prostor se očekává růst nájmů. Poté, co tyto trhy dosáhly v poslední době dobrých výsledků se budou zároveň snižovat pobídkové balíčky.

Kancelářské prostory

Segment kancelářských prostor je však pod tlakem a vykazuje záporný index změn - 20 %. V důsledku vysoce konkurenčního trhu kancelářských prostor k pronájmu a otevření nových projektů očekáváme navýšení pobídek a pokles nájmů. „V důsledku intervence České národní banky a oslabení české měny na konci loňského roku se domníváme, že český vývoz dosáhne velmi dobrých výsledků, a dojde tak k posílení poptávky nájemců v průmyslovém sektoru. Nabídka dostupných prostor je nyní omezená, což může ovlivnit nájmy a nabízené pobídky“, uvádí Jaroslav Kaizr MRICS, člen představenstva RICS Česká republika. Výsledky RICS Czech Commercial Property Monitor za první čtvrtletí roku 2014 ukazují, že trh s problematickými a neobsazenými komerčními nemovitostmi se přiostří ve všech oblastech. Stuart Jordan FRICS, předseda RICS Česká republika, říká: „Přísun problematických aktiv zůstane ve větší míře nezměněn. Manažeři fondů se budou soustředit na aktivní správu nemovitostí a modernizaci či přestavbu starších projektů, a čelit tak sílícímu tlaku nových developmentů.“

Zdroj: RICS, Ilustrační foto: Dreamstime.com