1. ledna 1970

Rosmarin Business Centre se mění

Rosmarin Business Centre se mění

Administrativní budova Rosmarin Business Centre se mění: vedle kanceláří nabídne obchody, volnočasové aktivity i servis pro zaměstnance. Jeden z nejmarkantnějších příkladů úspěšné revitalizace staršího kancelářského objektu nabízí Rosmarin Office Centre v pražských Holešovicích. V posledních letech prošel objekt o kapacitě 19 500 m2 pronajímatelných ploch viditelnou rekonstrukcí a částečným remodelingem: vedle samotných kanceláří začal vlastník objektu, investiční fond společnost Heitman, dávat prostor i servisu pro nájemce a jejich zaměstnance. Podle strategického plánu, na kterém se podílí poradenská firma DTZ, se Rosmarin do dvou let promění v živé multifunkční centrum s pestrou nabídkou služeb i volnočasových aktivit.

„Fitness zdarma pro pracovníky Rosmarin Bussines Centra, restaurace a kavárna a konferenční a zasedací místnosti jsou již nyní pro řadu nájemců velkým benefitem. Jakmile přibudou plánovaná školka pro děti, odpočinková terasa a zastaralé restaurační zařízení a konferenční sály projdou zásadní přestavbou, dojde k výjimečné synergii spojené se stále hlavní funkcí budovy – pronájmem kanceláří,“ říká Pavel Domalewski, šéf oddělení Landlord Representation v poradenské společnosti DTZ. Ta na Rosmarin Business Centru kromě strategického poradenství zajišťuje také exkluzivně pronájmy kancelářských i retailových prostor.

Mezi nejvýznamnější nájemce Rosmarinu patří například ČEPRO, Internet Mall, Amdocs, Kwesto, Ataxo, České a Slovenské odborné nakladatelství, Pears Health Cyber, Svaz chemického průmyslu či ATS. V prosinci loňského roku v Rosmarinu otevřelo své prostory pro veřejnost designové taneční studio Tančírna, jehož součástí je kromě třech tanečních sálů také kavárna a dětský koutek. Pro stávající i nové nájemce, s nimiž DTZ vede jednání, jsou vedle servisních pobídek připraveny i kompletně rekonstruované kanceláře, vstupní prostory i zasedací prostory. Využívají je často firmy vyhledávající menší kanceláře – ty jsou v Rosmarinu dostupné už od 40 m2. „Řada firem na pozici start-upů v Rosmarinu začínala na malém prostoru a postupně expandovala do větších prostor. Projekt je zajímavý zejména pro firmy z oblasti IT byznysu, designu, kreativy…,“ dodává Pavel Domalewski.

Flexibilita kanceláří a kvalita jejich vybavení a zázemí, stejně jako další nabídka v kancelářském centru, jsou ovšem jen částí konkurenčních výhod Rosmarinu. K dalším přednostem patří například servis pro nájemce ze strany správce, operativně reagující nejen na případné technické potíže (klasický help desk), ale řešící všechny náměty a připomínky. Pro tento účel se vyvíjí speciální webové rozhraní umožňující zpracovávat podněty on-line, informovat o aktuálních nabídkách či propojovat nájemce navzájem. „Chceme Rosmarinu vtisknout komunitní duch. Naši nájemci jsou nezřídka ve vzájemných  dodavatelsko-odběratelských vztazích, které míníme dále prohlubovat. Ukazujeme tím, že jako pronajímatelé máme eminentní zájem na prosperitě firem, jež u nás sídlí,“ říká Lenka Vodrážková, vedoucí oddělení Property Managementu DTZ.

Celková nabídka kanceláří typu B činila na sklonku roku 2012 v Praze přibližně 871 000 m2, což je 30 % všech administrativních ploch. Na Praze 7 v současnosti evidujeme přibližně 177 000 m2 kanceláří a z toho je polovina typu B. V centrálních částech Prahy neklesá nájemné pro kanceláře kategorie B pod 10 EUR / m2 a horní hranice je kolem 16 EUR / m2, v případě okrajových čtvrtí je interval 9 – 12 EUR / m2. Podle Lenky Šindelářové, analytičky DTZ, jsou pražské Holešovice s rozličně využitelnými objekty častým cílem mediálních a reklamních agentur, designérů a architektů, vydavatelství nebo IT firem a dalších společností z kreativních odvětví. K velkým pronájmům z poslední doby patří namátkou pronájem 860 m2 společnosti ONYX Group či nedávné přejednání nájmu agentury Ogilvy & Mather. V Holešovicích již sídlí například i vydavatelství Ringier a Axel Springer, Centrum Holdings, televize HBO, agentura Leo Burnett, anebo kreativní studio Cocoon.

Zdroj a foto: DTZ