1. ledna 1970

Růst evropských kanceláří zpomaluje

Růst evropských kanceláří zpomaluje

Portál PropertyEU informoval o zprávě poradenské agentury Cushman & Wakefield (C & W). Podle ní rok 2011 začal pro kanceláře v globálním měřítku příznivě a trhy rostly poměrně rychle. Ve 3. čtvrtletí tohoto roku se však znovu projevila nejistota z investování, což se přetavilo do postupného zpomalování trhu a konzervativního přístupu investorů. Nejvíce to pocítily evropské kanceláře.

C & W uvádí, že globální trh administrativních nemovitostí se má pomalu oživovat. Tento trend by na klíčových trzích měl přetrvávat až do let 2012 a 2013. Agentura označila rok 2011 za období pronajímatelů, naopak příští rok by měl přát nájemcům. Co se Evropy týče, oživování nebude identické ve všech jejích částech. Výsledkem menšího počtu nových pracovních míst má být slabší poptávka. Společnosti však budou chtít zvýšit efektivitu své práce, a proto budou vyhledávat nové kancelářské prostory namísto starých. Uvedený nárůst administrativních prostor by se měl nejvíce projevit ve městech, jako je Varšava, Milán, Stockholm či Madrid, ostatním městům je předpovězen pokles.

Z celkového množství kanceláří každoročně klesá podíl nově postavených prostor. V roce 2009 byl tento podíl na úrovni 3,7 % a v roce 2011 to bylo už jen 1,7 %. Tento ukazatel by podle předpovědi měl v letech 2012 až 2013 klesnout na 1,4 procenta.

Zdroj: Trend, Martin Labanc, 16.12.2011 http://reality.etrend.sk/…rkavaju.html