1. ledna 1970

S klimatizací ve firmě opatrně

S klimatizací ve firmě opatrně

Kolik hodin sezení za počítačem stačí na narušení pohybového aparátu? Nuže, pokud se k nesprávnému sezení přidá stres, „přechozené“ nemoci a nesprávné využívání klimatizace, může jít jenom o desítky hodin.

Klimatizace s mírou

Lidské tělo špatně snáší tepelné šoky, přechody mezi teplem a zimou a naopak. Zejména slabší, netrénovaný organismus, může vykolejit už rozdíl deseti stupňů. Avšak i méně náchylní jedinci při častých přechodech z klimatizovaného vozu, přes přímé sluneční záření do klimatizované kanceláře, jsou na dobré cestě - k nemoci. Pokud to osazenstvo kanceláře přehání s klimatizací, koleduje si o teplotní šok pohybového aparátu a vůbec organismu jako takového. Nevhodné je i sezení přímo v zónách průvanu, protože hrozí nachlazení a zánět ramenního kloubu, krku nebo křížů. Ještě horší jsou případy, kdy klima fouká přímo na zpocené tělo. Opakovaně. Kromě dovolené, tak budou zaměstnanci chybět pokud jako nemocenské s bolestmi pohybového aparátu nebo omezením pohybu postižených oblastí. Často se lze setkat i se záněty hrdla a dutin, rýmou, zánětem spojivek, se suchými sliznicemi, bolestmi hlavy, zubů, čelistních kloubů - vše diagnózami způsobenými (taky) klimatizací.
Dle vyhlášky pro práci v administrativě či dohledových centrech je optimální teplota místnosti v letním období 23 - 27 ° C, přípustná teplota je 20 - 28 ° C. Odborníci doporučují nastavit 22-25 stupňů, protože při vyšších a nižších teplotách už rapidně klesá pracovní výkon. Vhodné je klimatizaci zapínat jen na stanovené časové úseky. Náchylní jedinci, by se v klimatizovaných místnostech neměli zdržovat vůbec. Jak jsme již zmínili, pro organismus jsou nejhorší přechody mezi teplem a chladem. Vždy je lepší tělo na případný šok připravit, či například vypnutím klimatizace před odchodem z práce. Konec konců spotřeba elektrické energie na vytápění a klimatizaci kancelářských prostor představuje přibližně 37% z celkové spotřeby elektřiny v kanceláři!
Tam, kde to je možné, je lepší teplotu regulovat žaluziemi a větrat přirozeně - otevřením okna. Pokud tedy právě nepoletí za okny kanceláře pyl či jiné sezónní alergeny. Z tohoto důvodu je nutné i pravidelně měnit filtry v klimatizaci, aby choroboplodné zárodky odchytávali a ne distribuovali.

Klimatizace v autě

Důležité je i správné nastavení klimatizace v automobilu. Teploty nad 30 ° C dělají z auta každé barvy objekt, ve kterém je slušně přes 40 ° C. Nejrozumnější řešení je - klima na minimum. Ano, ale doslova jen na pár minut. Pouze dokud se vnitřek vychladí. Použít klimatizaci pro lepší koncentraci a pohodlí při cestování, ale ne způsobem jezdící chladničky. Optimální je nastavit klima o maximálně 5 ° CC nižší, než je venkovní teplota.