30. října 2017

S&W: Povolovací proces staveb je složitý

S&W: Povolovací proces staveb je složitý

Složitý povolovací proces staveb má v Praze za následek zpomalení výstavby bytů, o které je ovšem velký zájem. Od ledna do konce srpna tohoto roku bylo zahájeno meziročně o 32 % méně výstavby bytů v bytových domech. Konkrétně v Praze, která dříve zaujímala pozici s nejvyšším podílem, se výstavba propadla o 78 %, uvedl server Lidovky.cz. V současné době je v čele Plzeňský kraj, který měl na konci srpna podíl 25 procent, zatímco Praha 19,8 procenta. Do konce srpna byla v Praze zahájena stavba 645 bytů v bytových domech.

„Na trhu s novými nadstandardními a prémiovými byty registrujeme pozitivní náladu a zvýšenou poptávku, které nicméně neodpovídá nabídka. Počet nově nabízených bytů se dlouhodobě snižuje, spolupracující developerské společnosti hlásí nedostatek nových projektů, byty na trhu jednoduše chybí. Situace se kontinuálně zhoršuje již řadu let, současná pozitivní nálada na trhu uvedený rys pouze zvýraznila. Je nepochybné, že nedostatek bytů na trhu je jedním z hlavních důvodů poměrně razantně stoupajících cen bytů,“ sdělil Prokop Svoboda ze společnosti Svoboda & Williams. To, že byty z trhu mizí, je dle něj vidět i na celkovém počtu nabízených bytů, který vytrvale klesá a v současnosti dosáhl historicky nejnižších hodnot.

„Je zřejmé, že za uvedeným stavem je jednoznačně povolovací proces staveb, který je v ČR jedním z nejdelších na světě. Situace začíná být skutečně dramatická, v Praze jsou rozsáhlé vhodné pozemky, které řadu let čekají na svoji příležitost, mnohé z nich jsou na velmi atraktivních adresách. V Praze jsou společnosti schopné výstavbu bez problémů zajistit, je k dispozici i dostatek finančních zdrojů a existuje i značná poptávka. Chybí tak už jen jediné – úřednické razítko,“ uvedl dále k danému tématu Svoboda.

Zdroj: Encompassme.com