27. října 2017

Šance pro budovy: Těžební limity

Šance pro budovy: Těžební limity

Aliance Šance pro budovy s jakýmkoliv prolamováním těžebních limitů zásadně nesouhlasí a považuje tuto variantu za zbytečnou. "Tento návrh by byl pochopitelný v 19. století, ne v roce 2015, kdy máme materiály, technologie i postupy pro výraznou úsporu energií. Ministr Mládek by neměl vkládat svou politickou a manažerskou kapacitu do nesmyslných návrhů, ale do realizace energeticky úsporných opatření.

Podle strategie renovace budov může ČR jen do roku 2025 ušetřit přes 10 tisíc GWh roční spotřeby, tedy tu samou energii, kterou by získala z  uhlí po prolomení limitů. Ovšem bez následků na životní prostředí, bez ničení vesnic a stěhování obyvatel," uvedl k tomu ředitel aliance Šance  pro budovy Petr Holub. Podle něj je lichý i argument odborů, které požadují prolomení limitů  kvůli pracovním místům. "Těžba zaměstná maximálně několik stovek lidí.

Práce na energeticky úsporných renovacích ročně mohou přinést přes 30  000 pracovních míst, pokud by nim vláda věnovala dostatečnou  pozornost. Zvažujeme tedy také i možnost pořádání demonstrace před  ministerstvem, stejně jako odbory," dodává Holub.

Zdroj: CZGB