4. října 2019

Savills: Konkurenční boj o průmyslové prostory v Evropě se přiostřuje

Savills: Konkurenční boj o průmyslové prostory v Evropě se přiostřuje

V České republice dosáhla poptávka v prvním pololetí 722 000 metrů čtverečních

savills

Boj na trhu průmyslových nemovitostí v Evropě se podle nejnovější zprávy Savills, společnosti poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí, přiostřil, v první polovině roku dosáhla nájemní aktivita rekordní úrovně (11,9 milionu metrů čtverečních) a celý kontinent nadále sužují klesající míry výnosů.

Data společnosti Savills ukazují, že rostoucí vliv e-commerce podpořil dosažení nebývale vysoké úrovně poptávky ze strany nájemců logistických prostor po celé Evropě. Poptávka po průmyslových prostorách v České republice dosáhla v prvním pololetí celkem 722 000 metrů čtverečních. Jedná se o 13% nárůst oproti pětiletému průměru. Nájmy zůstaly nezměněny a v Praze i nadále dosahují 58 eur za metr čtvereční a rok, celorepubliková míra neobsazenosti na úrovni 4 % by však do budoucna mohla podpořit zvýšení nájemného.

Jaroslav Kaizr, vedoucí oddělení pronájmů průmyslových nemovitostí Savills ČR a SR, řekl: „Při pohledu na výnosy v celé Evropě se český trh stal velmi konkurenceschopným pro přilákání zahraničních investic do průmyslového sektoru. Nízká neobsazenost zvyšuje nájemné, což pomáhá otevírat nové komplikovanější lokality, jakými jsou například brownfieldy, které jsou pro městskou logistiku a distribuci velmi vhodné.“

Pokud jde o investice v Evropě, bylo do sektoru průmyslových nemovitostí v průběhu prvního pololetí 2019 investováno celkem 12,2 miliardy eur, což představuje 5% pokles oproti pololetnímu průměru za předchozích pět let. Slabší výsledky zaznamenané ve Spojeném království a v Německu (-19 % a -18 %) vykompenzovala zvýšená aktivita na trzích v České republice (+80 %) a Polsku (+83 %), kde investiční objemy výrazně překročily průměrnou úroveň za období předchozích pěti let.

graf1

Množství investic v posledních letech vedlo ke kompresi výnosů na větších trzích. Společnost Savills zaznamenala, že průměrná výnosnost prvotřídních průmyslových nemovitostí v Evropě během prvního pololetí roku 2019 klesla o 20 bazických bodů, z 4,9 % na 4,7 %. K výrazné kompresi výnosů došlo v Praze (-150 bazických bodů), Stockholmu (-30 bazických bodů) a Madridu (-25 bazických bodů).

graf2