24. října 2018

Sektor logistiky ovládl Prahu, rok 2017 je již překonán

Sektor logistiky ovládl Prahu, rok 2017 je již překonán

Transakce v sektoru logistiky letos ovládly pražský trh. Jen v první polovině roku 2018 se v tomto sektoru pronajalo o 24 % více než v celém roce 2017, konkrétně 226 600 m2. Ve stejném období činila celková realizovaná poptávka v Praze 408 000 m2, jedná se o meziroční nárůst o 56 %. Vedle logistiky pak tvořila více než 90 000 m2 produkce a 76 000 m2 distribuce. Za největším novým pronájmem v sektoru logistiky v Praze stojí společnost cargo-partner ČR, která uzavřela nájemní smlouvu na 12 450 m2 nacházejících se v samostatně stojícím průmyslové budově v logistickém parku Logicor Prague Airport. Z nových prostor začnou operovat od začátku roku 2019. Pronájem prostor zprostředkovala realitně poradenská společnost Cushman & Wakefield.

cargo-partner

Foto: Cargo-partner

Celková realizovaná poptávka (tj. včetně prodloužení stávajících nájemních smluv) dosáhla v České republice v první polovině roku 2018 přibližně 733 600 m2. Meziročně se jedná o 14 % nárůst. Z celkového počtu více než 120 transakcí realizovaných v České republice bylo téměř 35 % zcela nových pronájmů, zhruba o 20 % méně než minulý rok. Nejvíce metrů si nově pronajala společnost Emerge a.s., konkrétně přes 18 000 m2. Za druhým největším novým pronájmem stála společnost cargo-partner ČR. Na konci prvního pololetí 2018 se snížil podíl volné průmyslové plochy v České republice na 3,6 %. Míra neobsazenosti v Praze poklesla na 2,7 %. Poptávce dominovaly Pražský, Ústecký a Plzeňský region. Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla v prvním pololetí roku 2018 na 7,37 milionů m2.

Praha hraje dlouhodobě prim v hledáčku nájemců díky svým nesporným výhodám. Konkrétně oblíbenost Prahy-západ tento rok výrazně stoupla, na příkladu firmy cargo-partner ČR lze vidět, že současní nájemci zde preferují zůstat i v případě jejich expanze.. V posledních 3 letech se pohybovala neobsazenost v Praze-západ okolo 4%, na konci roku 2017 dosahovala až 5,25 %. V polovině letošního roku činí pouhých 1,5 %. Je tedy téměř dvojnásobně menší než celková neobsazenost v Praze,“ říká Ferdinand Hlobil, partner a vedoucí týmu pronájmu industriálních ploch v regionu CEE ve společnosti Cushman & Wakefield.

Výběr největších transakcí za 1. pol. 2018 v sektoru logistiky a distribuce

tabulka

V rámci selekce průmyslových ploch se nám podařilo zabezpečit ideální řešení pro klienta s ohledem na připravenost průmyslové haly, její umístění a související nájemní podmínky, což celou relokaci v rámci Prahy-západ výrazně usnadnilo. Velmi nás také těší, že se povedlo vyjednat nadstandardní cenové podmínky v době, kdy trh provází rekordně nízká neobsazenost,“ říká Robert Bocker, associate v týmu pronájmu logistických prostor společnosti Cushman & Wakefield.

Logistický park Logicor Prague Aiport se nachází v Dobrovízi na západním okraji Prahy, v těsném sousedství Letiště Václava Havla. Leží při sjezdu z rychlostní komunikace R6 (Praha – Karlovy Vary), která je v Německu napojena na evropskou trasu E48. Industriální park se vyznačuje vynikající polohou zhruba 20 km od centra Prahy, přičemž dopravní obslužnost mu zajišťuje přímé autobusové spojení s Kladnem a stanicí linky metra B Zličín.

Kvůli zvyšující se poptávce našich stávajících zákazníků a jejich růstu jsme se rozhodli více než zdvojnásobit naše skladové kapacity. Česká republika je momentálně atraktivním trhem s vysokým hospodářským růstem, expanze tak logicky zapadá do naší dlouhodobé strategie,“ říká Jiří Jelínek, výkonný ředitel společnosti cargo-partner ČR.