1. ledna 1970

Sjednávání lepších podmínek při nájmech

Sjednávání lepších podmínek při nájmech

Každá společnost se dostane do situace, kdy musí přehodnotit další setrvání v momentálně využívaných kancelářských prostorách. Pokud firmě nájemní smlouva končí, nabírá nebo naopak propouští zaměstnance nebo prostě už nepovažuje administrativní prostory, v nichž se nachází, za vhodné, je čas přikročit k přehodnocení smlouvy a sjednání nových podmínek.

Minulý rok přitom renegociace v Praze tvořily téměř 34 % (82 079 metrů čtverečních) z celkového objemu transakcí. Podle společnosti CBRE se v současnosti hodně nájemců snaží prodloužit již existující nájemní smlouvy nebo volí krátkodobé řešení ve formě dočasného rozšíření prostoru.

Základem při renegociaci je stanovit si dostatečnou časovou rezervu na přehodnocení aktuální smlouvy, přičemž v závislosti na velikosti společnosti je třeba vyčlenit si jeden až dvanáct měsíců. Pokud firma nemá interní kapacity, je lepší obrátit se na realitní a poradenské společnosti, které mohou pomoci při sjednávání nových nájemních podmínek.

Aktuální situace na českém trhu s kancelářskými prostorami, když neobsazenost v Praze dosáhla ke konci loňského roku úroveň 12 % a očekává se její růst, však nahrává nájemcům. Ti si tak mohou sjednat lepší podmínky při prodlužování nájmu, protože v tomto roce by mělo na trh přibýt 98 tis. metrů čtverečních nových kancelářských prostor.

Přesné výhody, které lze renegociací dosáhnout, závisejí na individuální situaci nájemce a na jeho cílech. Nejčastěji pronajímatelé nabízejí zvýšení standardu prostor, větší flexibilitu trvání nájemní smlouvy, úsporu nákladů souvisejících s výškou pronájmu nebo se službami navázanými na pronájem.

Konkrétně jde o různé koncese ve formě příspěvků na zařízení nebo přestavění kanceláře. Ty se podle realitní poradenské společnosti Knight Frank pohybují na úrovni 40 až 100 eur na metr čtvereční pronajímatelné plochy. Nájemní prázdniny se aktuálně standardně poskytují na dobu 1 až 1,5 měsíce za rok nájmu. Obvyklá délka nájemních prázdnin je podle společnosti 5 až 8 měsíců na 60 měsíců nájmu.

Zdroj: Lukáš Kvašňák, 9. 3. 2012