1. ledna 1970

Skypaper: Růst letos očekává polovina stavebních firem

Skypaper: Růst letos očekává polovina stavebních firem

Stavební firmy mírně snižují svůj optimismus, když růst v letošním roce očekává 49,5 procenta (51 % loni v říjnu). Více než pětiprocentní zvýšení výkonů hlásí 30,5 %, růst do 5 procent 19 %.

Neměnnou situaci letos předpokládá 17,6 %, zatímco propadu se obává 32,9 % (34,1 %). Pokles do 5 % očekává 16,5 % a nad 5 procent 16,4 % z nich. Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které v předchozích měsících hlasovalo rekordních 1100 subjektů.

„Největším problémem je nyní nevyhovující legislativa, řada dlouho plánovaných dopravních staveb musí být opětovně posouzena podle nové EIA, protahuje se novela stavebního zákona. Ta měla být již připravena ke schválení, brzdí ji však desítky nevyjasněných připomínek rezortů,“ komentuje výsledky šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.

Podle čerstvých čísel Českého statistického úřadu stavební produkce v březnu padla meziročně o 12,5 %, za první čtvrtletí o 8,8 %. Produkce v pozemním stavitelství za čtvrtletí klesla o 9,9 %, inženýrského stavitelství o 5 procent.

Zdroj: Skypaper