27. října 2017

Skypaper: Zákon o zakázkách je dobrý

Skypaper: Zákon o zakázkách je dobrý

Průzkum: Více než třetina stavbařů považuje zákon o zakázkách za vyhovující

Současná platná úprava zákona o zadávání veřejných zakázek je podle 37 %stavbařů vyhovující, další úpravy požaduje 21,4 %. Podle 20,7 procenta situaci oproti předchozím pravidlům nijak nezlepšuje a 20,9 %respondentů si dokonce stěžují na zhoršení podmínek. Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které v uplynulých třech měsících hlasovalo více než 1100 subjektů.

„Stavbaři jsou trochu v rozpolceném stavu. Na jednu stranu jsou v současném legislativním chaosudoslova vděčni za jakákoli jasná pravidla, podle nichž se mohou řídit. Chystané změny v nich proto vyvolávají obavy z opětovného nekompetentního zamlžení již stanovených podmínek a dalších zbytečných problémů s jejich řešením. Na druhou stranu zákon potřebuje vylepšit, například podíl tzv. vícenákladů,“ říká šéfredaktor magazínu Skypaper Petr Bayer.

Nový zákon nyní posuzují poslanci a doznává některých změn, právě například zvýšení podílu víceprací. Kromě zákona o zadávání veřejných zakázek panují stále nejasnosti kolem stavebního zákona či Pražských stavebních předpisů, nyní do tohoto martyria zasáhla nová EIA, která hrozí oddálit dopravní stavby za zhruba 200 miliard korun.

Zdroj: Skypaper