25. října 2017

Smíchovské nádraží čeká výstavba

Smíchovské nádraží čeká výstavba

Masivní výstavba v prostoru Smíchovského nádraží, kterou oznámila společnost Sekyra Group, zcela jistě přepíše realitní mapu Prahy. Za tři roky, kdy tento developer odhaduje zahájení výstavby prvních objektů, však může Smíchov, a s ním celá Praha 5, vypadat jinak. Už nyní se zde totiž podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ realizuje nebo k realizaci chystá několik nových projektů. Součet nových ploch u čtyř nejaktuálnějších staveb dosahuje téměř 90 000 m2! Jde konkrétně o Riverview (6 100 m2) společnosti Skanska, City West C (24 000 m2) na Praze 13 - Stodůlky, částečně pronajatý společnosti Vodafone, projekt Metronom v Nových Butovicích (29 900 m2) a Aviatica v rámci regenerované Waltrovky (27 000 m2). Výhledově – a bez záměru Sekyra Group – jde o dalších více než 200 000 m2 nových kanceláří na Praze 5.

Podle DTZ ovlivní realizace projektu na Smíchovském nádraží pražský trh kanceláří hned v několika směrech. I s ohledem na přetrvávající vysokou poptávku po kancelářských prostorách zůstává nájemné v centrální oblasti Prahy 5 dlouhodobě stabilní, na úrovni 16,00 – 17,00 EUR / měsíc / m2. „S přírůstkem nových administrativních projektů v podobě Smíchov City by zřejmě došlo k určitému poklesu nominálního nájemného a zároveň většímu přílivu nových společností do této oblasti, také z okrajových částí Prahy 5, jako jsou Nové Butovice, Stodůlky či Zličín“ domnívá se Pavel Domalewski, vedoucí oddělení pronájmů v DTZ. „ Nepochybně má projekt předpoklady úspěchu, tato lokalita je stále žádaná jak nájemci, tak rezidenty,“ dodává za nájemce Václav Bouček, vedoucí oddělení zastupování nájemců v DTZ.

„V kontextu dostupnosti, infrastruktury a nabídky rozvojových ploch, případně brownfieldů, je Praha 5 zřejmě nejlukrativnější městskou čtvrtí. Ne náhodou je okolí Anděla vnímáno jako nové centrum Prahy, kde našlo zázemí mnoho renomovaných firem,“ říká Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení  Consulting & Research v DTZ. Pokud se naplní plány Sekyra Group a dalších developerů, mohla by se nabídka administrativních prostor na Praze 5 přiblížit v několika letech až 1 milionu m2: aktuálně jich je 440 000 m2. Jen pro srovnání – v celé Praze nabídka kanceláří na konci 1. čtvrtletí 2014 překonala hranici 2,9 milionu m2.

Nové projekty na Praze 5, zejména v okolí Anděla, Smíchovského nádraží, doplní již zhruba desítku starších, ale velice úspěšných administrativních center. Mezi ty, jejichž neobsazenost nebyla několik let vyšší než 5-7 %, patří například Anděl Park, Palác Křižík I + II, či Zlatý Anděl. V posledním roce byl však zaznamenán určitý nárůst neobsazenosti na některých budovách a další nárůsty by měly přijít, ING Banka sídlící v budově Zlatý Anděl se přesouvá na Prahu 9. S nedostatkem prostoru pro výstavbu přímo v centrální části Anděla se kancelářská zóna začala postupně rozrůstat i kolem Smíchovského nádraží, kde přesáhla už 20 000 m2. A právě v této lokalitě se soustředí většina plánovaných projektů. „Největší zastoupení na celkové realizované poptávce mají společnosti ze sektoru obchodu a služeb, nejvíce nových pronájmů zde historicky realizovaly farmaceutické firmy,“ dodává Lenka Šindelářová.

Rozvoj na Praze 5 akceleruje v době, kdy developerská výstavba v celé Praze neustává. Aktuálně je v Praze zhruba 352 000 m2 v nejrůznějších stádiích aktivní výstavby nebo renovace. Další projekty se zhruba 44 800 m2 čekají na předpronájem. Největší objem budovaných kancelářských prostorů se nachází na Praze 4 (96 200 m2), následovaný Prahou 5 (87 000 m2) a Prahou 8 (77 600 m2). Tyto tři městské části představují 74 % z celkové nabídky ve výstavbě.

Největší letos dokončené projekty budou ArtGen (22 900 m2) na Praze 7, River Gardens II/III (22 000 m2) v Praze-Karlíně, dejvický The Blox (16 300 m2) nebo Quadrio (16 200 m2) v Praze 1 na Národní třídě. K nejvýznamnějším projektům, jejichž výstavba byla zahájena v posledních měsících, patří komplex Enterprise Office Centra (29 100 m2) na Praze 4 společností Erste Group Immorent.

Zdroj: DTZ, Ilustrační foto: Enterprise Office Center - Jones Lang La Salle, hledamkancelare.cz