27. listopadu 2020

Stavební společnosti očekávají v roce 2021 propad trhu o 1,8 %

Stavební společnosti očekávají v roce 2021 propad trhu o 1,8 %

Stavební společnosti očekávají propad trhu v letošním roce o 2,0 % a v roce 2021 potom o dalších 1,8 %. Vyšší propad trhu očekávají velké stavební společnosti, a to o 2,6 % v letošním roce. Tržby stavebních společností v letošním roce budou stagnovat (0,0 %). V příštím roce poklesnou o 1,3 %. Větší propad tržeb očekává pozemní stavitelství a malé stavební společnosti. Kapacity společností jsou vytíženy na 92 % a společnosti mají v průměru nasmlouvané zakázky na 8 měsíců dopředu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research za podpory generálního partnera, společnosti BAUMIT, spol. s.r.o.

V letošním roce očekávají stavební společnosti pokles stavební produkce, a to o 2,0 %. V příštím roce očekávají další propad trhu o 1,8 %. Jak se může stavebnictví jako celek v příštím roce vyvíjet a co bude mít vliv na jednotlivé oblasti, vysvětluje Pavel Med, generální ředitel společnosti BAUMIT, spol. s.r.o.: „Očekávám, že v příštím roce bude stavebnictví v nejlepším případě stagnovat. Municipality budou nuceny řešit naléhavější priority. Velmi pravděpodobně se budou muset vypořádat s výrazně zkrácenými příjmy, což logicky povede k razantnímu snížení investic. Deklarovaná snaha vlády výrazně podpořit infrastrukturu může narazit na nedostatečnou připravenost liniových staveb u rozhodujících centrálních investorů. Bytová výstavba se za této situace stane důležitým stabilizujícím faktorem a současně dobrou příležitostí pro velké i malé investory.“

vývoj trhu stavebních prací

S větším propadem trhu počítají společnosti věnující se pozemnímu stavitelství. Pro letošní i následující rok počítají s poklesem trhu o 2,0 %. Inženýrské stavitelství také očekává pokles trhu, ale mírně nižší než stavitelství pozemní. V roce 2020 očekávají společnosti věnující se inženýrskému stavitelství pokles trhu o 1,9 % a v roce 2021 další pokles o 1,6 %. Proč na tom bude inženýrské stavitelství lépe, vysvětluje Radovan Hrnčíř, ředitel a jednatel společnosti HBH Projekt spol. s. r.o.: „S ohledem na předpokládané schválení návrhu státního rozpočtu na rok 2021, který počítá v kolonce MD ČR s rekordně vysokou částkou, soudím, že příští rok by pro dopravní stavitelství měl být minimálně stejně dobrý, jako ten letošní. Již dnes jsou známy podíly, které z této částky připadnou jednotlivým státním investorům, ať už na opravy, anebo investice, a převody do rozpočtů krajů. Realizace každé této alokace bude závislá na projektové a inženýrské přípravě, která, jak všichni víme, je z kapacitních důvodů nejužším profilem mezi záměrem a realizací dopravních staveb, a jejíž kvalita a bezchybnost přímo ovlivňuje výslednou cenu stavby. Bylo by žádoucí v této relativně příznivé době posílit rozpočtové kapitoly pro přípravu staveb nejenom kvůli zvýšené potřebě financí pro výkupy pozemků postupně se rozšiřujících staveništních ploch, ale také pro podporu zadávání veřejných zakázek, zaměřeného na podporu kvality a zkrácení času projekční a inženýrské přípravy staveb.“ Možný pokles pozemního stavitelství potvrzuje také Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s.: „Lze očekávat, že stavební výroba poklesne. O kolik to bude, to se neodvažuji v tuto chvíli odhadnout. Vše bude záviset především na tom, jak bude veřejný sektor ochotný a schopný investovat do dalších zakázek. V případě povolování nových projektů bohužel nepředpokládám, že by mělo dojít k nějakému výraznému zlepšení. Opět bude nejspíše platit, že se budou povolovat obdobně zdlouhavě a komplikovaně, jak je tomu nyní.“

Při rozdělení společností podle jejich velikosti si můžeme všimnout, že větší propad trhu stavebních prací očekávají velké stavební společnosti (s obratem nad 100 mil. Kč ročně). Ty za rok 2020 očekávají pokles stavební produkce o 2,6 %, v roce následujícím potom o další 2,0 %. Malé stavební společnosti mají očekávání více optimistická. Počítají s poklesem trhu o 1,5 % v roce letošním a s dalším poklesem o 1,7 % v roce následujícím.

Stavební společnosti očekávají v letošním roce stagnaci a žádnou změnu na straně svých tržeb (0,0 %). Pro příští rok ale počítají s poklesem svých tržeb, a to o 1,3 %.

stavební společnosti

S větším poklesem tržeb počítají společnosti věnující se pozemním stavbám. Ty v letošním roce očekávají pokles svých tržeb o 0,2 % a v roce 2021 jejich další propad o 1,8 %. Stavební společnosti realizující inženýrské stavby naopak v letošním roce očekávají nárůst svých tržeb o 0,5 %. Pokles ale očekávají v příštím roce, a to o 0,4 %. To potvrzuje také Jiří Weis obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ: Obecně vzato, stavebnictví reaguje na vývoj ekonomiky se zpožděním. Jeho vývoj se tedy bude odvíjet od toho, jaké budou celkové dopady koronavirové epidemie. Již v tomto roce si začalo pozemní stavitelství pohoršovat, a proto očekáváme obdobný trend i v roce 2021. Kromě dopadů ekonomických musíme rovněž brát v potaz zpomalení činnosti stavebních úřadů, spojených s karanténními opatřeními. Již v polovině tohoto roku došlo k meziročnímu poklesu vydaných stavebních povolení, což se zákonitě promítne do příštího roku dalším zpomalením.

Při rozdělení společností podle velikosti můžeme vidět, že velké stavební firmy (s ročním obratem vyšším než 100 mil. Kč) jsou optimistické a v obou letech očekávají mírný nárůst svých tržeb. Za letošní rok jejich tržby vzrostou v průměru o 0,7 %, v roce příštím potom o další 0,2 %. Malé stavební společnosti naopak očekávají pokles v obou letech, a to o 0,6 % za rok letošní a následně další pokles o 2,5 % v roce 2021.

V současné chvíli jsou kapacity stavebních společností vytíženy na 92 %. V prvním kvartálu roku 2021 očekávají společnosti vytížení nižší, a to na 81 %.

Stavební společnosti mají nasmlouvané zakázky v průměru na 8 měsíců dopředu. Pro téměř polovinu dotázaných to představuje stejně dlouhou dobu jako v tomtéž období minulého roku (49 %). Pro 37 % se potom jedná o zkrácení této doby v meziročním srovnání a pro 14 % tato doba představuje nárůst. Někteří investoři se zakázkami také vyčkávají, jak popisuje Ivo Luňák, jednatel společnosti Tyros Loading Systems s.r.o.: „Signály nejsou jednoznačné a udělat si obrázek, jak se bude stavebnictví vyvíjet je velice těžké. Máme informace od průmyslových developerů o jejich smělých plánech a rozšiřování hlavně v retailu a e-comerce ale zároveň víme, že investoři vyčkávají. Může to být spekulace na nižší nájem a realizovanou cenu může to být i nejistota a nedůvěra ve zvýšení spotřeby a návrat k růstu.“

nasmlouvané zakázky

Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2020 bude zveřejněna na:

www.ceec.eu