13. ledna 2021

Stavebnictví propadalo i v listopadu, pomůže až nový stavební zákon projednávaný ve sněmovně

Stavebnictví propadalo i v listopadu, pomůže až nový stavební zákon projednávaný ve sněmovně

Očekávat pravidelné zveřejnění statistik stavební produkce je poslední dobou dost monotématické. Už od loňského jara totiž není otázkou, zda české stavebnictví klesá, ale pouze o kolik. Ani loňský listopad tento trend nezměnil, pouze došlo k mírnému zpomalení poklesu. České stavebnictví podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) kleslo loni v listopadu meziročně o 8,4 procenta. Dolů ho táhlo hlavně pozemní stavitelství, kde se produkce meziročně propadla o 11,6 procenta, zatímco inženýrské stavitelství kleslo „jen“ o 1,3 procenta.

ekospol

Oproti říjnu se v listopadu trochu vzchopila bytová výstavba, když stavební firmy v celém Česku zahájily stavbu 2792 bytů, což představuje meziroční nárůst o sedm procent. Výrazně více se začalo stavět hlavně v bytových domech, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 84,3 procenta. Přibylo i dokončených nových bytů, konkrétně o 7,5 procenta na 3771 bytů. O třetinu pak vzrostl počet dokončených bytů v bytových domech.

Velmi špatná zůstává situace v hlavním městě, kde ČSÚ v listopadu evidoval jen 288 zahájených nových bytů. Ve stejném měsíci pak stavební firmy v Praze dokončily rovných 900 nových bytů. Celkem tak za prvních jedenáct měsíců loňského roku přibylo na pražském developerském trhu 4033 nových bytů. Drtivá většina z toho (3469 bytů) připadala na bytové domy. Více nových bytů než v hlavním městě dokončily stavební firmy ve Středočeském kraji, konkrétně jich bylo 5723. Zde však převažuje výstavba rodinných domů, na které připadá 4590 dokončených bytů.

České stavebnictví stejně jako mnoho dalších sektorů ekonomiky doplácí na přetrvávající krizi způsobenou koronavirovou pandemií. Je totiž zcela závislé na zahraničních pracovnících, jejichž využívání hlavně v jarních měsících výrazně zkomplikovalo zásadní omezení cestování mezi různými státy. Výrazným problémem jsou také nejisté vyhlídky celé ekonomiky, což vede soukromé investory i státní instituce k opatrnosti a šetření. Dlouhodobě naplánované investice se odkládají, mezi prvními právě finančně nejnáročnější stavební práce.

Stavební firmy v Česku tak nečeká nic dobrého ani v následujících měsících. Ke zkostnatělé legislativě, která vznik nových staveb spíše blokuje, než aby je umožňovala, nyní přibyly také ekonomické potíže způsobené protikoronavirovými opatřeními. Stavebnictví jako celku určitě pomůže nový stavební zákon aktuálně projednávaný ve sněmovně, který by mohl zásadně zkrátit proces povolování nových staveb. I pokud se ho podaří schválit včas, jeho vliv se projeví nejdříve za několik let. Jediným lékem, který české stavebnictví vyléčí mnohem rychleji, by byly masivní investice. To však vzhledem k rekordním schodkům státního rozpočtu a propadu veřejných příjmů očekávat nelze. Stavaře tak čeká dlouhé období zmaru a beznaděje.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.