Stavebnictví se stále propadá, byty se v dubnu hlavně dokončovaly
Stavebnictví v Česku stále nezastavilo svůj propad, v poklesu pokračovalo i v dubnu. Stavební produkce ve čtvrtém měsíci letošního roku klesla podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 3,9 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 8,8 procenta. Ale to jen kvůli nízké srovnávací základně z loňského roku, kdy měly některé stavební úřady kvůli začínající koronavirové pandemii omezenou provozní dobu a nižší byl i zájem stavebníků.
Stavební firmy v dubnu v celém Česku zahájily stavbu 3589 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o šest procent. Růst způsobila hlavně výstavba bytů v původně nebytových budovách, kde se od začátku letošního roku začalo stavět už 550 nových bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o rovné jedno procento a v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 0,9 procenta.
V hlavním městě se v rámci nové výstavby začalo v dubnu stavět jen 135 nových bytů, od začátku roku jich ČSÚ eviduje 1257. Nejvíce nových bytů už tradičně začaly firmy stavět ve Středočeském kraji, celkem 1958. Před Prahu se na druhé místo dostal Jihomoravský kraj se 1371 zahájenými byty. Jižní Moravě pomohl hlavně silný duben, kdy ČSÚ v tomto kraji eviduje 382 zahájených nových bytů.
V dubnu se nové byty hlavně dokončovaly, jejich počet v rámci celého Česka meziročně vzrostl o 57,4 procenta na 2 889 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 61,5 procenta, v bytových domech počet dokončených bytů rostl o 27,8 procenta. I v této statistice dominují střední Čechy s 2019 dokončenými byty v rámci nové výstavby. Druhá je Praha s 1971 dokončenými byty a třetí příčku obsadil Jihomoravský kraj s 1117 dokončenými byty.
Pro české stavebnictví bylo klíčové schválení nového stavebního zákona na konci května. Zatím pouze poslanci, v senátu však nová legislativa nejspíš narazí na odpor opozice. Jedině tento zákon přitom dokáže vyléčit všechny neduhy stavebnictví způsobené extrémně složitou legislativou a byrokracií provázející povolování nových staveb. Nekonečné průtahy při získávání všech potřebných povolení přitom pociťují naprosto všichni. Například kupující nových bytů kvůli nim zaplatí o stovky tisíc korun více, protože prodlužování povolovacího procesu zdražuje byty průměrně o deset procent.
Pozitivní vliv nového stavebního zákona se ale neprojeví hned, příprava velkých staveb včetně rezidenčních domů s desítkami či stovkami bytů je běh na dlouhou trať. Přesto nebo spíš právě proto je okamžitá změna více než nutná. Pokud tento zákon nezačne brzo platit, ztratíme další drahocenný čas a stavebnictví bude své dno hledat ještě dlouhé roky.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.