25. října 2017

Stavebnictví v listopadu: větší propad

Stavebnictví v listopadu: větší propad

Propad stavební výroby v Česku opět zrychlil. V listopadu klesla meziročně o 9,3 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů stavební produkce klesla o 8,3 %. V říjnu se stavebnictví propadlo o 1%.

V listopadu se dokončilo 2 120 nových bytů, což je meziročně o 16,5 % méně, zahájeno jich bylo 1 913, tedy ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 32 % více. Analytik Home CreditMichal Kozub na výrazně špatných výsledcích vidí jednu pozitivní věc. „Je jí aspoň hodnota nových stavebních povolení, která roste. Prozatím zájem investorů o novou výstavbu není velký, ale trh se postupně začíná dávat do pohybu,“ tvrdí Kozub s tím, že zájem o byty v poslední době roste i díky nízkým sazbám hypoték. „To by mohlo přinést postupné oživení i sektoru stavebnictví. To ale nebude spásou pro všechny společnosti, protože takový stavební boom jako v letech před krizí rozhodně nenastane,“ brzdí optimismus analytik Kozub.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš upozornil, že české stavebnictví propadá už šestým rokem. „Varovný je nejen meziroční pokles stavební šest procent,“ zdůraznil Matyáš, podle nějž bude i letošní rok pro české stavebnictví rokem nepříznivým. Určitou naději Matyáš vidí v podepsané koaliční dohodě, v níž nachází velkou řadu prorůstových opatřeních, které svaz dlouhodobě prosazuje. „Očekáváme tedy s jistou dávkou optimismu, že budou také promítnuty do programového prohlášení budoucí vlády,“ podotkl Matyáš. Stavební produkce od počátku roku 2013 do konce loňského listopadu klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,9 %, uvedl ČSÚ.

Zdroj: Stavebniforum.cz, Celý článek zde

Ilustrační grafika: Stock.xchng