Summit architektury a rozvoje přivítá i věhlasného architekta Bofilla, autora několika staveb v Česku
Vedle již dříve oznámených ikon světové architektury přivítá Summit architektury a rozvoje konaný 26. září 2019 v Praze také věhlasného španělského architekta Ricarda Bofilla. Ten je českému obecenstvu znám zejména jako autor administrativních budov v pražském Karlíně, kde navrhoval obě etapy přeměny industriálních objektů na administrativní centrum Corso Karlín (I a II) či unikátní přestavbu bývalé karlínské kotlárny na multifunkční komplex známý jako Fórum Karlín.
Ricardo Bofill
Foto: Silvia T. Colmenero
Bofill doplní již tak silné složení odpoledního architektonického bloku, který se bude věnovat zejména rozvoji architektury v Česku, a to v souvislosti se záměrem Prahy na výstavbu nové koncertní budovy. Ta by měla dle současných plánů vyrůst v rámci revitalizace oblasti Bubny-Zátory na levém břehu Vltavy u stanice metra Vltavská v pražských Holešovicích. Do Prahy Ricardo Bofill zavítá i se svým synem Pablem, který svého otce doprovází jako šéf jeho architektonické kanceláře Taller de Arquitectura.
Ricardo Bofill je autorem řady významných staveb po celém světě. Jeho osobitý styl byl v rané fázi tvorby významně ovlivněn katalánskou architekturou, již definoval především slavný architekt Antoni Gaudí. Po promoci na Univerzitní škole architektury v Barceloně a Ženevské škole propojil v roce 1963 odborníky z několika klíčových oblastí (krom architektů také projektanty, inženýry, ale například i filmaře, spisovatele či filosofy) v již zmíněné architektonické kanceláři. V roce 1971 Bofill založil pobočku také v Paříži, a to v reakci na rostoucí zakázky v době rozkvětu moderní architektury ve Francii.
Mezi nejvýznamnější Bofillova díla patří bytový dům Walden 7 ve městě Sant Just Desvern blízko Barcelony. Pod názvem inspirovaným románem B. F. Skinnera Walden Two se skrývá 446 bytů a 18 věží, které vytvářejí vertikální labyrint a jsou propojeny vnitřním nádvořím. Ve Francii se zapsal svými díly Les Arcades du Lac a Le Viaduc ve Versailles, Le Palais d’Abraxas, Le Théâtre a L'Arc v Marne-la-Vallée či Les Echelles du Baroque v XIV. čtvrti v Paříži.
Bofill se svým dílem významně podepsal na podobě současné architektury založené na klasických geometrických tvarech. V 90. letech patřil mezi první průkopníky v rozšíření skla a oceli jako předních materiálů při navrhování moderních staveb. Jeho podpis coby zkušeného urbanisty lze nalézt u projektů jako lucemburské náměstí Place de l'Europe, New Castellana v Madridu či Boston Central Artery.
Summit architektury a rozvoje se již tradičně dotkne samotného stavebního rozvoje země, o jehož pozitivní posun Sdružení pro architekturu a rozvoj usiluje. Chybět nebudou ani výsledky exkluzivního průzkumu veřejného mínění týkající se nejen působení pražské koalice rok od komunálních voleb. V rámci summitu bude rovněž představen aktuální pololetní přehled „Co se povedlo, co nepovedlo a co je potřeba udělat?“ a nový pololetní krátký film o stavebním rozvoji Prahy a České republiky.