13. září 2019

Světoznámí architekti Diller a Prix na Summitu architektury a rozvoje 26. září v Praze

Světoznámí architekti Diller a Prix na Summitu architektury a rozvoje 26. září v Praze

Světoznámá americká architektka Elizabeth Diller, autorka mnoha významných staveb včetně chystané nové koncertní haly v Londýně, a neméně známý rakouský architekt Wolf D. Prix budou hosty podzimního Summitu architektury a rozvoje, který se koná 26. září 2019 v Obecním domě v Praze. Ikony světové architektury přispějí do diskuse o potřebě nové koncertní budovy v Praze a přínosech, které může taková stavba městu přinést. Hvězdnou účast podtrhne česko-britská architektka Eva Jiřičná, tuzemští architekti Josef Pleskot či Zdeněk Fránek a svými zkušenostmi z Hamburku přispěje také německý urbanista Peter Gero.

Elizabeth-Diller

Foto: Elizabeth-Diller

Summity architektury a rozvoje jsou místem pro diskusi mezi samosprávou, státní správou, odborníky i investory. Přestože jsme je začali pořádat teprve loni, už nyní se ukazuje, že dokážeme do Prahy přivést architekty skutečně celosvětového významu, aby se na summitech podělili o své názory a zkušenosti,“ řekl Dušan Kunovský, člen SAR a šéf společnosti Central Group, která je generálním partnerem této nejvýznamnější oborové akce v Česku.

Zvučná architektonická jména budou součástí třetího bloku konference, který se bude věnovat rozvoji architektury v Česku, zejména pak v souvislosti s již zmíněným záměrem na výstavbu nové pražské koncertní budovy. Ta by měla dle současných plánů vyrůst v rámci revitalizace oblasti Bubny-Zátory na levém břehu Vltavy u stanice metra Vltavská v pražských Holešovicích.

Wolf-D.-Prix

Foto: Wolf-D.-Prix

Vedle vystoupení Diller a Prixe zde budou představeny nejinspirativnější současné koncertní budovy ve světě, následovat bude otevřená diskuse za účasti nejoceňovanějších českých architektů a urbanistů. Díky úzké spolupráci s Českou komorou architektů si navíc mohou účastníci akce prohlédnout také výstavu České ceny za architekturu, která představí letošní finalisty této prestižní soutěže.

Zhodnocení rozvoje i exkluzivní průzkumy

Konference se již tradičně dotkne samotného stavebního rozvoje země, o jehož pozitivní posun Sdružení pro architekturu a rozvoj usiluje zejména. První blok s názvem „Jak posunout stavební rozvoj Prahy a celé ČR dopředu?“ se tak bude věnovat možnostem státu a hlavního města Prahy k dosažení významného pokroku v oblasti stavebního rozvoje a zkrácení povolovacích procesů. Současně zhodnotí, co se podařilo prosadit od jarního summitu konaného v březnu. Chybět nebudou ani výsledky exkluzivního průzkumu veřejného mínění týkající se nejen působení pražské koalice rok od komunálních voleb.

Mezi potvrzenými vystupujícími jsou už nyní zástupci valné většiny politických stran v Zastupitelstvu HMP včetně zástupců pražské koalice (Piráti, Praha sobě, Společné síly pro Prahu). Konference jim tak mimo jiné poskytne ideální příležitost ke zhodnocení dosažených pokroků a prezentaci plánů pro další období. Za stát pak vystoupí klíčoví představitelé ministerstva pro místní rozvoj, kteří zde představí nejčerstvější informace k probíhající rekodifikaci stavebního práva.

Druhý blok konference nazvaný „Co pro stavební rozvoj Prahy může udělat veřejná správa a co soukromí investoři“ přinese mimo jiné investorský pohled na paralýzu stavebního rozvoje Prahy a její možné odblokování. Dopady nekonečného povolovacího procesu na ekonomiku a celý obor stavebnictví zhodnotí prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza, radní pro legislativu a bydlení Hana Kordová Marvanová by měla promluvit k otázce podpory výstavby bydlení a zavedení centrálního stavebního úřadu pro velké stavby.

V rámci summitu bude rovněž představen aktuální pololetní přehled „Co se povedlo, co nepovedlo a co je potřeba udělat?“ a nový pololetní krátký film o stavebním rozvoji Prahy a ČR.