1. ledna 1970

Tower v Brně dosáhla BREEM Outstanding

Tower v Brně dosáhla BREEM Outstanding

Historicky první budovou mimo Velkou Británii, která dosáhla nejvyššího stupně hodnocení (Outstanding) ve finální fázi certifikátu šetrných budov BREEAM, se stala budova Tower v brněnském Spielberk Office Centre. Tento certifikát je završením tříletého úsilí od zahájení výstavby v roce 2010. Jedna z nejvyspělejších kancelářských budov světa tak podtrhuje význam Brna jako centra moderního výzkumu a špičkových technologií.

Na závěrečném hodnocení BREEAM spolupracoval autorizovaný hodnotitel – EC Harris. Hodnocení probíhalo v deseti kategoriích: management, zdraví & pohoda uživatelů, energie, doprava, voda, materiály, odpad, využití půdy a ekologie, znečištění a inovace. Vysoký stupeň hodnocení budovy Tower ve všech kategoriích ji činí jednou z nejvyspělejších kancelářských budov a první mimo Velkou Británii, která získala tak vysoké hodnocení  — BREEAM Outstanding. Pan Stefan de Goeij, vedoucí oddělení Property Management ve společnosti CTP a vedoucí postava projektu certifikace budov v rámci firmy, říká: „Výsledky posudku BREEAM pro budovu Tower nás velmi potěšily. Fakt, že CTP je developeremprvní budovy s hodnocením BREEAM Outstanding v kontinentální Evropě, nás utvrzuje v našem závazku věnovat se i v budoucnu výstavbě prvotřídních nemovitostí splňujících ty nejvyšší nároky. Skutečnost, že se Tower nachází v Brně, jen podtrhuje význam Brna jako jednoho předních evropských měst soustřeďujících moderní hi-tech podnikání.

Co je BREEAM?

BREEAM – Building Research Establishment Environmental Assessment Method for Buildings – je nejrozšířenější metoda certifikace ekologicky šetrných budov. Více zde. Posudek zahrnuje všechny fáze životnosti budovy, od návrhu přes výstavbu až po užívání. Zohledňuje kvalitu použitých materiálů a postupů a vedle energetické náročnosti a ekologického využití přírodních materiálů posuzuje také využití přirozeného denního světla, napojení na síť hromadné dopravy, úpravy krajiny, zařízení a služby nabízené na místě a míru recyklovatelnosti použitých stavebních materiálů po skončení životnosti budovy.

Zdroj: CTP, Foto: CTP