1. ledna 1970

Trendy v zařízení kanceláří

Trendy v zařízení kanceláří

Pro Čechy je charakteristický jakýsi dualismus. Pronajmou si nevhodné, ale levné kanceláře. Koupí levný nábytek u švédského prodejce, ale rozestavení by ho chtěli mít podle Feng Shui.

Tvar a forma

Má vůbec v perexu nastíněný přístup místo ve filozofii Feng Shui? „Z pohledu Feng Shui není důležité, zda si lidé kupují levný nebo drahý nábytek, ale důležitější je, jak je nábytek v interiéru uspořádán a jaký je jeho tvar a forma,“ potvrdil pro kancelarie.sk Ing. Norbert Synčák z portálu Tradične-feng-shui.sk.

Tvar a forma jsou stálicemi trendů při zařizování klasických kanceláří. „Obecně můžeme říci, že rozhoduje moderní a jednoduchý vzhled a design. Žádané a preferované jsou přírodní povrchy, masiv, vysoký lesk a sklo. Z barev jsou aktuální oblíbené přírodní, nocce, bílý a černý vysoký lesk,“ říká Blanka Kováčová, prodejce – specialista společnosti Asko nábytek.

Životnost podléhá i trendům

Zajímavé je, že i tak relativně dlouho odpisovaný hmotný investiční majetek, jakým je zařízení kanceláře, podléhá diktátu módy a trendům. Kromě běžného používání se sem tam stěhuje, občas se poštěstí polít stoly kávou nebo inkoustem z tiskárny, skříňky a zásuvky se už otevírají samovolně s vrzáním. To všechno signalizuje značné opotřebení, a tedy potřebu výměny. Běžná životnost zařízení při běžném používání je přibližně 3 až 5 let. Jak upozorňuje B. Kováčová, opotřebení však není jediným důvodem výměny. Často je impulsem výměny již zmíněný módní trend. Takovým trendem je například nástup nábytku, který je flexibilní a poskytuje možnost rychlé přestavby, či přemístění. Vůbec není výjimkou, když si firma zakoupí základní vybavení kanceláře a jednotlivé kusy nábytku dokupuje časem podle potřeby, nebo se tým rozrůstá o další lidi, nebo se stěhuje do jiných prostor. Tak jak si už neumíme představit kancelář se změtí prodlužovacích kabelů a nedostatkem elektrických zásuvek, tak si obchodníci a výrobci neumějí představit, že by si firma zařizovala kancelář a nevyžadovala nábytek připravený pro informační a komunikační prostředky.

Kombinace materiálů

Z hlediska použitých materiálů, podle slov Martiny Ivaničové z INTERIA, nadále převládá LTD (laminovaná dřevotříska), případně MDF (středně dřevovláknité desky). "Producenty těchto materiálů jsou nadnárodní společnosti, které kladou důraz na zavádění nových dřevodezénů do nabídky. Naopak častěji zaznamenáváme požadavky, aby nábytek nebyl celodřevěný, ale v kombinaci s kovovými nohami, hliníkem, sklem…,“ jmenuje odbornice. Jinou situaci už vidí při objednávání židlí, kdy zákazníci obvykle kladou otázky ohledně použitého materiálu, protože převažuje názor, že molitan se časem vysedí a zdeformuje. Proto se do popředí dostává polyuretanová, tzv. paměťová pěna, která se vždy vrátí do původního stavu, v jakém byla vyrobena.

Nastupuje ekologie

Jedním ze sílících trendů je použití ekologických a přírodních materiálů. Lidé se vracejí k přírodě a k přírodě směřují i firmy. Šetří energii, separují, recyklují a všemožně se snaží být „zelené“ nebo „green“. „V rámci segmentu ekologicky šetrných a přírodních materiálů funguje mezinárodní označování těchto výrobků, které zjednodušuje klientům orientaci. Pro EU platí symbol Evropské květiny, v našich provozech se mohou zákazníci setkat zejména se symbolem Modrého anděla (Blauer Engel). Jde o německý a rakouský certifikát ekologicky šetrných výrobků, tedy o používání bezdehtových a bezacetonových materiálů, uvádí B. Kováčová. V rámci "ekopříkladů“ ze světa bychom mohli jmenovat kanceláře kompletně vybavené produkty z recyklovaných materiálů, navíc v nízkoenerge­tických budovách.

Juraj Púchlo

Zdroj: Asko nábytek, In Store Slovakia