1. ledna 1970

Třetina firem chce mít sídlo v Praze 1

Třetina firem chce mít sídlo v Praze 1

V Praze je nejpopulárnější oblastí Praha 1, o kterou má zájem více jak třetina firem (34%), naopak nejmenší zájem o prostory - jen 4% - je v městské části Praha 6. Kancelářské prostory v Brně sice aktivně vyhledávají firmy do 5 zaměstnanců (35%), ale za celé sledované období od 1. kvartálu 2013 je poprvé převážili firmy s 10-20 zaměstnanci (43%). Ukazatele v Ostravě se vrátili zhruba k hodnotám ze 4. kvartálu 2013. Údaje vyplývají z analýzy poptávek specializovaného portálu Kancelare.cz, který od ledna 2012 spolu se sesterským portálem Kancelarie.sk zajistil pro majitele kancelářských nemovitostí přes 22300 poptávek. Kancelare.cz se kromě pronájmu kancelářských prostor věnují i pronájmu skladových prostor.

Praha

Podíl poptávek podle městských částí v procentech

Praha 1 potvrzuje, že je nejoblíbenější částí města pro sídlo firmy. Má o ni zájem až 34% firem hledajících kanceláře, což je nárůst oproti 1. kvartálu 2014 o 8,2%. Praha 1 je stále atraktivní lokalita, která si posiluje svoji pozici na úkor Prahy 2 a Prahy 3. „Zajímavá je poptávka v Praze 7, kde se mezikvartálne zvýšila o 4%, a v Praze 4, kde poskočila až o 4,7%. Přitom cena pronájmu kanceláří standardu A se v Praze 4 v současnosti prohybuje na úrovni okolo 18 EUR za metr čtvereční, tak jako v celém širším centrum města," komentuje dění na trhu Róbert Čambal, výkonný ředitel portálu Kancelare.cz.

Vývoj poptávek v jednotlivých městských částech po kalendářních čtvrtletích

Silný nárůst poptávky v Praze 4 se ukázal jako sezónní výkyv. Aktivitou vyhledávání v této městské části klesla z 15% na úroveň 4. kvartálu 2013, tedy na 10%. Útlum vyhledávání lze pozorovat u všech sledovaných městských částí s výjimkou užšího centra a Prahy 10. „Z našeho pohledu skrytý potenciál odhalují právě Praha 9 a Praha 10. Staví se tu nové projekty a relativně nižší nájemné za metr čtvereční je podstatně oslovuje firmy, které nechtějí nebo z pragmatických důvodů nemůžou být v centru Prahy. Situaci ve prospěch širšího centra města zřejmě vylepší až nový velký projekt na Smíchově – Smíchov City (Praha 5), “ hodnotí situaci R. Čambal.

Procento poptávek podle počtu zaměstnanců v jednotlivých městských částech

Struktura poptávky se oproti minulému sledovanému období téměř nezměnila. Kanceláře prostřednictvím internetu na trhu vyhledávají firmy s maximálně 5 zaměstnanci. „Silný propad v poptávkách větších firem (10-20 zaměstnanců) zaznamenali obvody 6, 7, 8 a 9, ale tu si naopak posílili pozici firmy s 20-50 zaměstnanci. Logika vyhledávání je pochopitelná, protože větší firmy potřebují lepší infrastrukturu a velká parkoviště, co jim centrum a užší centrum Prahy nenabízí,“ uvádí R. Čambal a pokračuje: „Ve všech městských částech jsou stále motorem poptávky společnosti do 5 lidí. Nejvíc pak v Praze 5. Z pohledu velikosti užitné plochy takové poptávky představují kanceláře s rozlohou do 60 m2.“

Brno

Procento poptávek podle počtu zaměstnanců

Už první pohled na mezikvartální porovnání poptávek v Brně ukazuje mimořádný vzestup ve dvou sledovaných kategoriích.  „V kategorii od 5 do 10 zaměstnanců jsme zaznamenali vzestup z 12,5% až na 43% a v kategorii od 20 do 50 zaměstnanců z 0,3 na 19%,“ sumarizuje R. Čambal a pokračuje: „Brno stále bylo, je a bude zajímavou lokalitou pro menší firmy a tzv. start-upy. Stačí  jenom vyjmenovat projekty, jako Kreativní centrum Brno (revitalizace brownfieldu na centrum pro podporu kreativního průmyslu, volného umění a kulturně-vzdělávacích aktivit pro širokou veřejnost) nebo CEITEC (projekt výstavby výzkumného centra), ICRC (Mezinárodní centrum klinického výzkumu) a v neposlední řade i Europoint Brno, tedy probíhající projekt  přestavby železničního uzlu. Všechny přitahují a koncentrují kapacity jak z oblasti farmaceutického byznysu, tak odborníky na techniku a informační technologie. Mnozí po škole zůstávají v Brně a všichni potřebují kanceláře. Myslím si, že jich bude dostatek, vždyť svoje kancelářské kapacity ještě nenaplnila ani nejvyšší stavba v ČR AZ Tower.“

Vývoj poptávek po kalendářních čtvrtletích z pohledu počtu zaměstnanců

Kancelářské prostory v Brně sice aktivně vyhledávají firmy do 5 zaměstnanců (35%), ale za celé sledované období od 1.Q 2013 je poprvé převážili firmy s 10-20 zaměstnanci (43%). O slovo se v Brně přihlásili taky větší firmy (od 20 do 50 zaměstnanců), které z pohledu poptávky prudce narostli na uvedených 19%.

Ostrava

Procento poptávek podle počtu zaměstnanců

Ostrava vykazuje jenom malou volatilitu v struktuře poptávek. Tahounem poptávek po volných kancelářských prostorách zůstávají firmy do pěti zaměstnanců (84%). Podíl oproti minulému kvartálu zvýšili na úkor poptávek ze strany firem s 5-10 zaměstnanci. Ty zaznamenali pokles z 36,2% na 8%. Ostatní sledované společnosti dosáhli shodně 3%.

Vývoj poptávek po kalendářních čtvrtletích z pohledu počtu zaměstnanců

Největší změnou v poptávkách a zřejmě i sezónní abnormalitou byl 1.kvartál 2014. Aspoň tedy v Ostravě, kde se všechny ukazovatel vracejí jakoby „do normálu“. Meziročne je možné sledovat zvýšení poptávek ze strany firem do 5 lidí ze 71% (2.Q 2013) na  84% (2.Q 2014).