1. ledna 1970

Trh stavebnictví se po slabším roku 2016 zvedá

Trh stavebnictví se po slabším roku 2016 zvedá

Rok 2016 byl pro české stavební firmy poměrně komplikovaný. Mohly za to především tři věci - méně projektů na začátku roku kvůli skončení dotačního období, pokles nově vypsaných veřejných zakázek kvůli novému zákonu a také skokové zvýšení cen subdodavatelů. To potvrzuje i Ondřej Wachal, zástupce ředitele rodinné stavební firmy VW WACHAL.

Vše začalo v roce 2015, který přinesl celou řadu projektů kvůli končícímu dotačnímu období. Zakázek bylo tolik, že ve firmě VW Wachal museli v druhé polovině roku 2015 zpomalit tempo nárůstu nových zakázek, protože už kapacitně nešly zvládnout. Kvůli tomu ovšem přecházelo méně projektů do roku 2016, první kvartál byl také chudší na nově vypisované zakázky.

Do toho přišel v říjnu ještě nový zákon o veřejných zakázkách, po jehož platnosti začalo vycházet podstatně méně veřejných zakázek. "Je to pravděpodobně kvůli tomu, že se s novinkami musí investoři podrobně seznámit a mají strach, aby něco nezanedbali. Proto se nejspíš s vypsáním nových zakázek čeká. Další negativní zpráva se týká cen subdodavatelů. Ve třetím kvartále totiž došlo ke skokovému navýšení cen subdodavatelů o cca 7 %. To nám podstatně snížilo ziskovost, jelikož máme vysoutěženo stále za nižší ceny," vysvětlil Ondřej Wachal.

Výhled na rok 2017 zatím vypadá pozitivně - rodinná firma VW WACHAL z Kroměříže potvrzuje oživení trhu. „Máme slušné množství zakázek a počítáme s tím, že ještě nějaké nabereme,“ okomentoval situaci O. Wachal.

Jednou ze zakázek je například rekonstrukce dialyzačního střediska v Kroměřížské nemocnici. Stavební úpravy zahrnují rekonstrukci a přístavbu budovy N, kde se část dialyzačního střediska nyní nachází.

Zdroj: Protext, VW WACHAL