6. září 2020

Uvolnění limitů hypoték zabralo. Banky od dubna do července sjednaly největší objem za 10 let

Uvolnění limitů hypoték zabralo. Banky od dubna do července sjednaly největší objem za 10 let

Banky klientům poskytly největší červencový objem hypoték za celou dobu sledování ukazatele Fincentrum Hypoindex.

central group

V období od dubna do července byla celková výše nově sjednaných úvěrů dokonce 76,9 miliardy korun, což je nejvíce za stejné období v posledních deseti letech. Série uvolnění na hypotečním trhu související s koronavirem, která odstartovala na začátku dubna, tak přináší své ovoce.

Ukazuje se, že snížení úrokových sazeb a uvolnění limitů u hypoték ze strany ČNB a současné zrušení daně z nabytí nemovitostí při zachování možnosti odpočtu úroků z hypoték bylo koktejlem, který hypoteční trh velice efektivně rozhýbal.

Rekordní objemy poskytnutých úvěrů svědčí o tom, že zájem o nové bydlení roste, ačkoli predikce byly v počátku krize často opačné. Investice do bydlení je sázka na jistotu a lidé si to velmi dobře uvědomují. Stejně jako objemy poskytnutých hypoték rostly minulý měsíc i počty poskytnutých úvěrů. Ve srovnání s červnem sjednaly banky o 246 hypoték více, meziročně pak dokonce o více než 1200.

Nejníže za více než 2,5 roku je i průměrná úroková sazba hypoték. První prázdninový měsíc klesla z červnových 2,21 procenta na 2,15 procenta. Díky padajícím úrokům a zrušení omezení ze strany ČNB jsou hypotéky dostupnější pro stále více lidí, což se projevuje i na zvyšujících se prodejích.

Michaela Tomášková

výkonná ředitelka

CENTRAL GROUP a.s.