1. ledna 1970

V Brně letos vyroste 5 nových budov

V Brně letos vyroste 5 nových budov

Podle odborníků z Cushman & Wakefield jsou prázdné kanceláře minulost. Poptávka po kancelářských prostorech v Brně je velká, a to developerům umožňuje stavět další projekty. Letos v Brně dokončí pět nových administrativních bu­dov.

Ještě nedávno nebyl o nové kanceláře zájem a na konci roku 2014 se jejich neobsazenost blížila dvaceti procentům. Loni už to bylo jen 16,5 procenta. „Moderní kanceláře v širším centru jsou fakticky obsazené. Do Brna přicházejí nové firmy z oblasti informačních technologií a stávající společnosti se rozšiřují," řekl Lukáš Netolický, který se v poradenské společnosti v oblasti komerčních nemovitostí Cushman & Wakefield věnuje brněnskému trhu.

Novými prostory se developeři často snaží přetáhnout firmy ze starých a nevyhovujících prostorů. „Dlouho jsme váhali s hledáním nových kanceláří, ale prostory, ve kterých jsme sídlili osmnáct let, již kapacitně nedokázaly vyhovět našim požadavkům," řekl ředitel společnosti Gopas Jan Dvořák. Jeho firma, která se zabývá počítačovou výukou, se přestěhovala do komplexu Titanium na Nové sady.

Nové kanceláře

  • Areál Slatina – 15 200 m2
  • Business park Ponávka pro IBM ve Škrobárenské ulici – 8 000 m2
  • Campus Science Park C – 12 750 m2
  • Dorn – 7 100 m2
  • Komplex ve Smetanově 35 – 8 500 m2

Plocha kancelářských prostor se letos v Brně rozroste na 535 tisíc m2. Developeři plánují dostavit pět kancelářských budov, které nabídnou jedenapadesát a půl tisíce metrů čtverečních, což je nejvyšší roční přírůstek od roku 2007. To představuje přibližně plochu šesti fotbalových hřišť. Poprvé za posledních dvacet let navíc přibude v Brně více kanceláří než v Praze, kde se očekává přes třicet tisíc metrů čtverečních.

V mrakodrapu AZ Tower je stále čtvrtina kanceláří volných. „Pokud srovnám ostatní kancelářské budovy v Brně s naší, určitě máme velký důvod ke spokojenosti," poz­namenal majitel developerské firmy Properity Jiří Maršálek. Umístění v takzvaném brněnském Manhattanu považuje za ideální. Maximální cena za kancelářské prostory v Brně nyní dosahuje 12,50 euro, což je asi 338 korun za metr čtvereční.

Celý článek na:Brněnský deník

Zdroj:Brněnský deník