6. ledna 2019

V jeskyni to bylo fajn, ale teď už chceme víc ANEB jak si najít vlastní dokonalé bydlení

V jeskyni to bylo fajn, ale teď už chceme víc ANEB jak si najít vlastní dokonalé bydlení

Ať už je to jeskyně, byt ve velkoměstě nebo dům na venkově, většinou toužíme po bydlení vlastním. Je pěkné být pánem svého domova, zútulňovat a měnit si ho podle svého. Je to jistota, po které touží asi každý z nás. Díky kombinaci úspor a hypoték není problém si tento sen splnit. Chcete i vy najít domov svých snů? Je řada věcí, na které je vhodné se zaměřit. Přečtěte si pár praktických rad, jak na to.

Aktuální nabídku developerských projektů najdete zde

domov v jeskyni článek

Foto: Pinterest

Rozhlédněte se po správném místě

Jistě znáte různé veřejné realitní servery, stejně jako internetové bazary umožňující nabídku nemovitostí. Sami však vidíte, že nabídka není vždy taková, jak by se očekávalo. Inzeráty bez fotografií, nic neříkající popis, nekontaktní inzerenti a mnoho dalšího. Na našem webu Kancelare.cz najdete u každé nabízené nemovitosti důležité informace:

  • Detailní fotografie celého interiéru

  • Důkladný popis celé nemovitosti

  • Popis lokality včetně důležitých míst

Důležitá je kvalita

Mnoho lidí se při výběru nemovitostí nechává zlákat hlavně cenou. Na první pohled může být lákavé zaplatit o stovky tisíc méně. Když se na celý nákup podíváme i z druhého pohledu, už to tak výhodné není. Za nejnižší ceny se obvykle prodávají téměř neobyvatelné nemovitosti, vyžadující nákladné rekonstrukce. A jejich náklady mnohdy přerostou sumu, kterou jste ušetřili.

Naše rady proto zní jednoduše. Zaměřte se na kvalitu. Na takové nemovitosti, kam se můžete ihned nastěhovat a kde v následujících letech nebude nutné investovat ani korunu do oprav.

Koupě, nebo pronájem?

Jedna z nejdůležitějších otázek, která vás při výběru bydlení čeká. Budete chtít byt koupit, nebo si ho jenom pronajmout? Záleží na vašem životním postoji a budoucím životním výhledu. Kdo rád cestuje a nerad kotví delší dobu na stejném místě nebo ten, kdo si plánuje si vyzkoušet své první bydlení, tomu doporučíme spíše pronájem. Jeho výhodou je možnost se dlouhodobě finančně nezavazovat, stejně jako je jeho výhodou podání snadné výpovědi a následná možnost odstěhování.

Kdo však plánuje zakotvit, usadit se nebo založit rodinu, pro toho je lepší koupě nemovitosti. Už jenom proto, že v případě hypotéky mohou být splátky nastaveny v podobné výši, jako nájemné. Reálně však jde o splácení vlastního.

Lokalita je základ všeho

Při výběru rozhoduje nejenom kvalita samotné nemovitosti, ale zajímat byste se měli také o lokalitu. Jde o aspekt praktický, ale také duševní – okolí vašeho bydlení dokresluje domov samotný. V posledních letech dominují hlavně větší města. Lidé hledají bydlení v Praze, ale třeba i v Brně, nebo Plzni či Hradci Králové. Důvody jsou celkem jasné:

  • Velmi dobrá dopravní obslužnost

  • Perfektní občanská vybavenost

  • Bohaté možnosti trávení volného času pro děti a dospělé

V souvislosti s lokalitou by vás měl zajímat nejenom aktuální stav, ale i budoucí vývoj. Kladem jsou určitě různé revitalizace zaměřené na budování parků, dětských hřišť a relaxačních zón. Negativem naopak může být plán spojený s výstavbou průmyslových hal, nebo jiných podniků. Více by měl prozradit územní plán či dokumenty zaměřené na plánovaný rozvoj města nebo lokality.

Myslete na dispozice domova i do budoucna

Doba, kdy každý nutně poptával jenom to největší, je dávno minulostí. Lidé stále více myslí prakticky. Mimo jiné i proto, že správná volba dispozic se podepíše i na příznivější ceně. Co určitě doporučujeme, je varianta obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Tento koncept otevřeného prostoru je velmi žádaný. Opticky bude interiér vypadat větší, nehledě na to, že i při přípravě jídla je možné být v kontaktu s hosty, nebo s rodinou. Je to příjemné a praktické.

Důležité je také soukromí. Pokud plánujete nebo máte děti, ideálně by měly mít svůj vlastní pokoj, alespoň společný. Vy jako jejich rodiče byste zase měli mít svou vlastní ložnici. A obývací pokoj s kuchyní a jídelnou bude tím společným místem, kde se budete setkávat. Toto jsou věci, které je třeba při výběru také zohlednit.

Nechte si spočítat náklady spojené s bydlením

Placení nájmu nebo zaplacení kupní ceny je jedna věc. K tomu však musíte připočítat i náklady spojené s bydlením. Některé ovlivníte, jiné nikoliv. Pokud jde o první skupinu, jsou to klasické platby za energie, jako je:

  • Voda

  • Elektřina

  • Plyn

Potom tu jsou ale i poplatky, které ovlivníte málokdy. Je to takzvaný fond oprav, to jsou poplatky spojené s údržbou domu, stejně jako platby za energie ve společných prostorách. Opomíjet nelze ani náklady na vytápění. Je rozdíl mezi bydlením ve starším domě bez zateplení, nebo v novostavbě, která splňuje požadavky na nízkou energetickou náročnost. Rozdíl je tak velký, že může dělat i několik tisíc korun za jednu topnou sezonu. I na toto při výběru svého bydlení myslete.

Klidně si nechte poradit a pomoci

Rada na závěr? Nebojte se rad a pomoci zkušených odborníků. I když je na trhu řada nezkušených i pochybných realitních makléřů, jsou tu i ti, kteří opravdu jednají v zájmu klienta. Takovým stačí zadat požadavky a oni sami vytipují vhodné nemovitosti, o které je dobré se zajímat. Pro člověka časově vytíženého, s minimem zkušeností na realitním trhu, je to postup, který můžeme jenom doporučit.

Aktuální nabídku developerských projektů najdete zde