1. ledna 1970

V Praze je nejatraktivnější Karlín

V Praze je nejatraktivnější Karlín

Z pohledu kancelářských prostor v Praze se velkému zájmu těší městská část Karlín. Právě zde se nacházejí nejatraktivnější pražské kanceláře.

Podle společnosti Cushman Wakefield (C & W) se stal Karlín v posledních letech nejatraktivnější lokalitou pro ty firmy, které se rozhodly přestěhovat do Prahy, případně pro ty, které se rozhodly změnit adresu svého sídla. Společnosti si tu pronajaly téměř 48 tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří, což odpovídá přibližně 14 procentům všech nově pronajatých kanceláří v Praze. Druhou lokalitou v pořadí atraktivity je Pankrác, kde se pronajalo více než 40 tisíc metrů čtverečních. Žádná jiná pražská lokalita takový zájem podle C & W nezaznamenala.

 
Uvedené údaje zahrnují pouze ty firmy, které se do Karlína přestěhovaly z jiných městských částí. Započítány nejsou také smlouvy, u nichž došlo k prodloužení stávající nájemní smlouvy. V Praze se v letech 2010 až 2011 pronajalo celkem 620 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z toho podíl nových smluv představoval 356 tisíc čtverečních metrů. „Karlín láká především svou jednoduchou a rychlou dostupností do centra, velkou nabídkou moderních kancelářských ploch, relativním dostatkem parkovacích míst a bohatou občanskou vybaveností. Karlín je velkou konkurencí především centru města, kde jsou problémy s parkovacími místy a nedostatkem budov, které by nabídly více než 1000 metrů čtverečních na jednom podlaží. Karlín toto všechno nabízí navíc v kombinaci s nižším nájemným,“ říká Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield.

„Zájem o Karlín mají především firmy z oboru služeb, jako jsou poradenské či personální firmy, a také firmy s rychloobrátkovým zboží. Jako příklad uveďme největší světovou cestovní kancelář Expedia nebo personální společnost Monster, které si kanceláře v Karlíně pronajaly ke konci loňského roku,“dodává Radek Procházka z kancelářského týmu C & W, který na transakcích pracoval.

Expedia si pronajala kanceláře v Praze poprvé před necelými třemi lety, obchodně se jí ale natolik dařilo, že firmě stávající prostory na Pankráci přestaly stačit. Ve spolupráci s C & W začala hledat nové kanceláře a nejvhodnější lokalitou se stal právě Karlín. Důvodem bylo, kromě již zmiňované široké nabídky moderních prostor, snadné dostupnosti do centra a bezproblémového parkování, také architektonické řešení komplexu Amazon Court, které firmu velmi oslovilo. Expedia si pronajala 1800 metrů čtverečních a předpokládá růst i v následujících letech.

V případě personální společnosti Monster došlo ke stěhování ze dvou kancelářských budov v centru Prahy do jednoho objektu. Společnost si za účelem konsolidace pronajala téměř 5000 metrů čtverečních v komplexu Rivergardens. „Trvající zájem o Karlín potvrzují i firmy, které zde již sídlí – příkladem může být poradenská firma KPMG, která za naší asistence v prvním čtvrtletí letošního roku prodloužila svoji nájemní smlouvu ve Florenc office Center na 11 tisíc čtverečních metrů,“ uzavírá Novak.

Zdroj: Cushman & Wakefield (www.realit.cz)

Foto: http://www.mainpointkarlin.cz