21. května 2019

V Rezidenci Modřanka byla slavnostně otevřena nová část Parkového muzea, zve na exkurzi do historie Modřan

V Rezidenci Modřanka byla slavnostně otevřena nová část Parkového muzea, zve na exkurzi do historie Modřan

V sobotu 18. května byl v rámci projektu Rezidence Modřanka developerské skupiny Horizon Holding slavnostně zahájen provoz 9 nových „atmosfér“ Parkového muzea Staré Modřany. Svým návštěvníkům areál nabízí možnost seznámit se prostřednictvím 28 originálních stanovišť s nejvýznamnějšími milníky historie městské části. Odhalení instalací proběhlo za účasti starosty Modřan Jana Adamce, spoluautora parku Matěje Görnera a generálního ředitele skupiny Horizon Yishaye Furmana. Součástí muzea se stala také zeď ve tvaru vagonu pražského metra pro legální tvorbu graffiti.

Parkové muzeum Staré Modřany začalo coby součást obytného komplexu Rezidence Modřanka vznikat v roce 2017 podle návrhu architektů Matěje Görnera a Tomáše Legnera. Na 0,65 hektaru zelené plochy představuje unikátní soubor výtvarných objektů, soch a drobných umělecko-řemeslných výtvorů, které připomínají zásadní momenty dějin městské části a jejího blízkého okolí. Devítka nových „atmosfér“ zavede návštěvníky jak do historie vzdálené (Slovanské motivy a vítání jara, Čtyři mlýny a Eliška Přemyslovna, Husité: teologové a válečníci, Hvězdárna Karla Anděla, Vory a parníky na Vltavě), tak relativně nedávné (Mikrotechna, Rozmarné léto, Modřanský poklad), ale i do možné budoucnosti Modřan (Bude metro v Modřanech?).

Park je součástí parteru bytové výstavby Rezidence Modřanka. Její developer, skupina Horizon Holding, se pak na jeho vzniku aktivně podílel: „Do návrhu a realizace Parkového muzea jsme investovali částku 6 milionů korun. Jsme přesvědčeni o tom, že se jedná o skvělou investici s velkou přidanou hodnotou. Park je totiž nejen místem, kde se jeho návštěvníci mohou seznámit s historií Modřan, ale také prostorem pro setkávání, trávení společného času, zkrátka vytváření místní komunity, což je podle nás přesně to, co mají nové developerské projekty přinášet svým původním lokalitám,“ přibližuje motivaci pro vznik muzea Yishay Furman, generální ředitel skupiny Horizon.

Foto_2

Foto: starosta Modřan Jan Adamec píše první vzkaz na novou graffiti zeď v parku

Atmosféry v Parkovém muzeu nově doplňuje také zeď v podobě ikonického vagonu pražského metra, která bude sloužit jako plocha pro legální graffiti. První vzkaz na ni během slavnostního zahájení provozu parku vytvořil starosta Modřan Jan Adamec. O projektu jako takovém říká: „Parkové muzeum Staré Modřany si místní obyvatelé skutečně oblíbili a těší mě, že jsme jej nyní mohli představit v ještě rozsáhlejší podobě. Modřany jsou jednou z nejatraktivnějších čtvrtí pro novou rezidenční výstavbu v Praze a rád vidím, že ruku v ruce s ní jde i rozvoj zdejšího veřejného prostoru. Parkové muzeum, které jsme realizovali spolu se skupinou Horizon a architekty, je toho skvělým příkladem. Aktuálně také s investorem jednáme o jeho převzetí do naší správy.“

Foto_6

Parkové muzeum Staré Modřany je přístupné zdarma po celý rok, situované je mezi ulicemi Komořanská a K Vystrkovu na Praze 12. U parku se nachází zastávka MHD Cukrovar Modřany autobusových linek 139 a 165.