23. dubna 2018

Vstupní lobby Komplexu AFI Karlín zdobí skleněná umělecká díla od Maxima Velčovského

Vstupní lobby Komplexu AFI Karlín zdobí skleněná umělecká díla od Maxima Velčovského

Portréty jsou složené z tisíců skleněných bublin vyskládaných tak, že na stěně vytváří plastické obrazy jednotlivých osobností Karlína. Bubliny v různých tvarech tvoří několikametrové obrazy, které jsou podobně jako díla impresionistických malířů rozeznatelné až z větší vzdálenosti. Složení portrétu za pomoci shluků skleněných bublin je výsledkem matematických výpočtů, seskupování, ruční práce a pečlivé instalace podle předlohy.

photo-v-988-849-478-

Unikátní zelená fasáda s více než čtyřiceti tisíci živých rostlin není od nynějška jedinou architektonickou perlou, která činí nedávno dokončený kancelářský komplex AFI Karlín v Praze 8 výjimečným. Každé ze čtyř vstupních lobby nově dekorují originální skleněné skulptury, které vyrobila společnost LASVIT podle návrhu svého uměleckého ředitele Maxima Velčovského. Jedná se o portréty významných osobností, které jsou úzce spjaty s historií této městské čtvrti: herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové, průmyslníka Emila Kolbena, vynálezce Františka Křižíka a v neposlední řadě také Karolíny Augusty Bavorské, rakouské císařovny a české a uherské královny, na jejíž počest bylo v roce 1817 nově založené první pražské předměstí pojmenováno Karlín.

Při práci na tomto projektu se Maxim Velčovský inspiroval molekulami, které jsou všude kolem nás a představují základ každé formy i života. „Skleněné bubliny připomínají kulaté tvary běžně se vyskytující v přírodě, ať už jde o kapky rosy v trávě nebo planety ve vesmíru. Pomocí základních tvarů skládám na stěnách portréty čtyř osobností spojených s životem Karlína. Zajímá mne moment, kdy se abstraktní shluk jednotlivých částic začne v lidském mozku spojovat do konkrétní podoby,“ komentuje své dílo Velčovský.

Zatímco zelená fasáda AFI Karlín je inspirována přírodní scenérií vrchu Vítkov a souzní s jeho bujnou vegetací, skleněné skulptury uvnitř interiérů propojují budovu s historií této původně průmyslové pražské čtvrti. Každá plastika je tvořena z téměř 4 000 ručně foukaných skleněných bublin. Při pohledu zblízka působí jako abstraktní dílo, ale poodstoupíte-li o pár metrů dál, začnete rozeznávat portréty jednotlivých osobností,“ říká Kateřina Holická, leasingová manažerka AFI EUROPE, a dodává: „Před několika dny začalo stěhování prvních nájemců, mezi nimiž nechybí společnosti ALEF, Edenred, Kulina.cz či Slevomat.cz. S potěšením vnímáme, že exteriér i interiér budovy sklízejí jen samé nadšené reakce.“

AFI Karlín vznikl pod vedením hlavního architekta a zakladatele ateliéru CMC Architects Davida Chisholma. Vzhled dvou pětipodlažních budov s ustupujícím šestým podlažím připomíná křídla motýla v letu a na první pohled zaujme zelenou fasádou, která tvoří nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad ve střední Evropě. Kancelářská budova s pre-certifikací BREEAM Excellent disponuje 23 000 m2 pronajímatelných ploch, přičemž více než 70 % z nich je již obsazeno. Uvnitř budovy nechybí úschovna kol s kompletním zázemím pro cyklisty. V podzemí se nachází parkoviště pro více než 300 automobilů a nabíjecí stanice pro elektromobily. Součástí projektu je také městský park s původní barokní kapličkou z roku 1753 a dále vodními prvky i různými typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a netopýry.

 

AFI EUROPE Czech Republic, dceřiná společnost skupiny Africa Israel Investments, je předním mezinárodním investorem a developerem v oblasti komerčních a bytových nemovitostí se zaměřením na realitní trhy střední a východní Evropy. AFI EUROPE Czech Republic působí v České republice od roku 1997, kde dokončila celou řadu úspěšných projektů: nákupní centra Palác Flora a AFI Palác Pardubice, rezidenční komplexy Korunní Dvůr, Tulipa Rokytka a Tulipa Modřanská rokle nebo logistický park D8 European Park. Na poli kancelářských nemovitostí AFI EUROPE Czech Republic dokončila tři fáze administrativního centra Classic 7 Business Park a v současné době realizuje projekty AFI Karlín v Praze 8 a AFI Vokovice v Praze 6 - Veleslavíně. Zároveň je ve výstavbě i rezidenční projekt Tulipa Třebešín v Praze 3 a multifunkční projekt AFI CITY v Praze 9 u stanice metra Kolbenova, který zahrnuje rezidenční, administrativní a obchodní plochy.

 

LASVIT je uměleckou křižovatkou, kde se střetávají talentovaní umělci a rodí neotřelé nápady. Mladá a progresivní česká společnost inspiruje svět svými dechberoucími skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel a skla. Zakladatel společnosti Leon Jakimič kormidluje společnost s respektem ke sklářským tradicím, ale také s nehynoucím nadšením pro moderní technologie a odvážné designy. V posledních letech přilákal Lasvit mnoho světově uznávaných designérů a umělců, které nekonvenční česká společnost zaujala. Nezapomenutelné kolekce vytvořil Lasvit ve spolupráci s takovými hvězdami jako jsou Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove. Už od založení v roce 2007 se Lasvit drží své vize: přinášet krásu, štěstí a kus Česka zákazníkům z celého světa. Více informací naleznete na #LasvitDesign a #LasvitCollections.