26. dubna 2020

Výběr kvalifikovaných pracovníků je nyní jednodušší, trh práce se vrátil k normálu

Výběr kvalifikovaných pracovníků je nyní jednodušší, trh práce se vrátil k normálu

Doba prakticky nulové nezaměstnanosti skončila. Nejistota z budoucího vývoje vede spoustu firem k tomu, že začaly propouštět své zaměstnance. Pro připravené to znamená vhodnou příležitost získat kvalifikované pracovníky, kteří na trhu práce v minulých měsících extrémně chyběli.

ekospol

Zatímco ještě vloni na podzim nebylo snadné sehnat odborníky pro konkrétní nevýrobní profese, v „době koronavirové“ je patrný přesný opak – uchazečů o odborné pozice s praxí se hlásí mnohonásobně více než v minulosti. „Z obrovského zájmu o určitá místa je patrné, že firmy propouštějí i vysoce kvalifikované pracovníky a ti teď hledají uplatnění více než kdy jindy,“ popisuje situaci generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Konkrétně zmiňuje například profesi účetních. „Do výběrového řízení na tuto pozici se nám teď za jediný den přihlásilo tolik zájemců, kolik se nám jich podařilo získat za několik týdnů. A to jsme je ještě loni v létě museli oslovovat napřímo,“ popisuje Korec současný zájem o kvalifikovanou práci.

Poptávka po uplatnění neutuchá ani v nynější složité době, kdy firmy nemohou dělat klasická výběrová řízení s přímým kontaktem s uchazeči. Zejména ty, které potřebují nové pracovníky velmi naléhavě, se přizpůsobují, a pokud to je v možnostech zájemců, dělají s nimi pohovory prostřednictvím přímých videopřenosů. Jiné firmy se raději domlouvají se zájemci na odkladu termínu výběrového řízení.

„„Přestože dáváme přednost osobnímu kontaktu s našimi uchazeči, v této době jsme se rozhodli přizpůsobit a první kola výběrového řízení s uchazeči momentálně probíhají online prostřednictvím videokonferencí. Jeho součástí jsou i znalostní testy, které uchazeči vyplňují online za přesně daného časového limitu,“ zdůrazňuje Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol.

Současný stav, kdy zájem vysoce kvalifikovaných uchazečů převyšuje nabídku, bude pokračovat přinejmenším i v následujících měsících. Nezaměstnanost totiž ještě poroste, například největší odborová centrála v ČR odhaduje, že v důsledku opatření proti koronaviru přijde o práci až 400 tisíc lidí. Jestliže ještě před pár týdny byli nezaměstnaní pouze ti, kteří opravdu pracovat nechtěli, nyní už to platit nemusí.

Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí evidovaly úřady práce k 31. březnu 2020 více než 225 tisíc nezaměstnaných, nezaměstnanost v ČR se od ledna pohybuje kolem tří procent (v hlavním městě Praze zatím kolem 1,9 procenta).