9. července 2019

Vyžeňte vedro z vašich kanceláří

Vyžeňte vedro z vašich kanceláří

Obvykle, pokud začne být v kanceláři tepleji, otevřeme okna a vyvětráme. Ale co v případě, kdy teplota dosahuje 34° C, ne-li víc, a venku je ještě tepleji než uvnitř. Práce ve vedru pravděpodobně povede ke snížení pracovního nasazení, kreativity a spokojenosti na pracovišti, což nejsou ideální podmínky pro dobré pracovní výsledky. Savills pro vás sestavila několik tipů, jak se vyrovnat s tímto horkým letním počasím a udržet si “chladnou hlavu“.

vedro v kanclu2

Jak je obecně známo, vysoké teploty mohou vážně ovlivnit zdraví a pohodu zaměstnanců a mohou způsobit nepohodlí, stres, podrážděnost a bolesti hlavy, závratě a mdloby a tepelné křeče způsobené ztrátou vody a soli, zvýšenou zátěž srdce a plic, a dokonce i pracovní úrazy a úmrtí.

Mnoho zemí proto bere horké letní dny opravdu vážně a mají zavedena pravidla a předpisy na ochranu pracovníků. V České republice se tato problematika řeší v zákoně a vládních nařízeních. Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do příslušné pracovní třídy, dle předem stanovených tabulek. Dle pracovní třídy se následně určují přípustná nastavení mikroklimatických podmínek. Kancelářské pracoviště spadá do pracovní třídy I. Tabulkově by minimální teplota měla být 20 ° C a maximální 27 ° C. Pokud zabrousíme mezi jiné evropské státy, třeba Španělsko má přísné směrnice, které uvádějí, že teplota by měla být mezi 17 a 27 ° C při sedavé práci a mezi 14 a 25 ° C pro lehkou fyzickou činnost.

Zde přinášíme několik tipů, které vám pomohou přežít nadcházející horkou vlnu…

  • Tip č. 1: Hydratace. Ujistěte se, že po celý den pijete dostatek vody a snažte se omezit přísun kofeinu. Pokud neholdujete čisté vodě, ochuťte ji některými letními příchutěmi, jako jsou okurka, citrón nebo jiné ovoce - a přidejte trochu ledu. Vyhněte se sladkým limonádám!
  • Tip č. 2: Pokud se budeme bavit o jídle, dopřejte si menší a lehčí jídla. Velká jídla bohatá na bílkoviny mohou zvýšit výkon metabolismu a zahřívají tak více tělo. Díky všem druhům ovoce a zeleniny, které jsou v letní sezóně dostupné, existuje takřka nekonečný počet možností lahodných letních salátů: co třeba kombinace rajčat a melounu. Disponuje vaše kancelář mrazákem? Využijte ho a dejte si zmrazit kousky ovoce (například hrozny či kousky pomeranče) jako osvěžující svačinu.
  • Tip č. 3: Jednou z nejtěžších otázek, spojených s prací v horkých letních dne, je oblečení. Na schůzkách se chceme cítit pohodlně, adekvátně počasí, které venku panuje, ale některé společnosti vyžadují přísný dress code. Vrstvení je vždy dobrý nápad; můžete si sundat svetr nebo sako a obléct zpět, když bude potřeba vypadat elegantněji. Ženy si mohou obléci vzdušné maxi šaty nebo pohodlné kalhoty typu culottes, ale zároveň vypadat profesionálně. Muži by se měli dívat na látku, ze které je oděv vyroben. Nejvíce prodyšnou možností je bavlna a len.
  • Tip č. 4: Existuje celá řada způsobů, jak řídit teplotu v místnostech. Perfektně umístěný ventilátor je v těchto časech vaším nejlepším přítelem. Pokud máte žaluzie, nechte je zatažené; pokud máte klimatizaci, zapněte ji. Pokud vaše kancelář není takto vybavena, promluvte se svým nadřízeným. Z pořízení těchto opatření bude stejně nadšený jako vy.
  • Tip č. 5: Hlavně, nezapomeňte dávat pozor na své kolegy! Je důležité umět rozpoznat příznaky přehřátí a akutních problémů způsobených mimořádnými teplotami, jako jsou křeče, vyrážka, vyčerpání a úpal. Pokud se vám zdá, že někdo z kolegů nevypadá v pořádku, doneste mu vodu, pošlete ho si odpočinout či ho zchlaďte třeba právě kousky ovoce v ledu.