1. ledna 1970

Z odtahů má Praha desítky milionů Kč

Z odtahů má Praha desítky milionů Kč

arkovaní v Praze je problém, to prostý fakt. Když už se vám podaří najít volné místečko, může se stát, že vozidlo po návratu z rokování už nenaleznete, poněvač bylo odtaženo. Navíc pražský magistrát chce ještě zvýšit poplatek za odtah auta ze současných 1300 korun až na dvojnásobek. Špatně zaparkovaná auta by tak měla do několika let vynášet Praze o desítky milionů ročně více.

Jde o první změnu poplatků po 11ti letech. Praha se chce navíc zbavit závislosti na soukromé firmě Besico, kterou si nyní na většinu odtahů najímá. Město by mohlo mít odtahový byznys zcela ve svých rukou do dvou let. I proto Praha rozběhla tendr na nákup dalších dvanácti odtahových vozů. Současná městská flotila na pokrytí metropole nestačí. Loni bylo v Praze více než 36 tisíc nařízených odtahů, které celkem vynesly bezmála 58 milionů korun. Správa služeb hlavního města má na odtahy aut pouze 11 specializovaných vozů. Od června si nově na pročesávání ulic najímá soukromou firmu ABA, která má k dispozici zhruba čtyřikrát víc vozů. Společnost tak zajistí výraznou většinu odtahů, navíc je placená od kusu. Za každý odtažený vůz dostane 1078 korun z celkových 1300, které musí řidič zaplatit.

Unikátní interaktivní mapu Prahy, v níž je zaznamenáno všech 32 123 případů odtažení aut pražskou městskou policií v roce 2011 včetně počtu odtahů v jednotlivých ulicích a dalších statistických údajů, si prohlédněte na lince .

Zdroj: link Foto: Besico