12. listopadu 2017

Zahájení stavby největší čtvrti v novodobé historii Prahy se přiblížilo. Sekyra Group by mohla začít stavět začátkem roku 2019

Zahájení stavby největší čtvrti v novodobé historii Prahy se přiblížilo. Sekyra Group by mohla začít stavět začátkem roku 2019

První povolení nezbytné pro výstavbu největšího developerského projektu v Praze získáno! Skupina Sekyra Group by na Smíchově mohla začít stavět ještě na konci příštího roku. Do svých pozemků na Smíchově plánuje Luděk Sekyra investovat v horizontu 12 let až 15 miliard korun.

Smíchov city

Tento týden získal miliardář Luděk Sekyra kladné stanovisko k posuzování vlivů na životní prostředí EIA na první etapu projektu Smíchov City. Přiblížil se tak k dlouhodobému plánu postavit v Praze největší ucelenou čtvrť v novodobé historii metropole. Jde o první ze tří nezbytných povolení, která jsou potřeba k zahájení stavby.

Nyní skupina Sekyra Group čeká na to, až se rozhodnutí stane pravomocným. "V okamžiku, kdy k tomu dojde, zažádáme o územní rozhodnutí. Pokud nenastanou komplikace, očekáváme, že bychom všechna povolení včetně stavebního mohli mít na konci příštího roku," říká výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. Podle něj by pak výstavba mohla odstartovat na přelomu let 2018 a 2019.

Sekyra vlastní na Smíchově území o rozloze téměř 22 hektarů, což je více než pětinásobek rozlohy Václavského náměstí. Pozemky bývalého železničního nákladového nádraží zasahují až k autobusovému nádraží Na Knížecí, v jehož těsné blízkosti začne vznikat první etapa. V této etapě vzniknou tři bloky domů převážně s byty a následně kanceláře a obchody.

Jde o největší investici do rozvoje jedné lokality v Praze. Sekyra má v plánu během 12 let investovat do celé lokality až 15 miliard korun. Aktuálně nikdo nic většího neplánuje. Vzniknou zde kanceláře o ploše okolo 140 tisíc metrů čtverečních a bydlení zhruba pro 3300 obyvatel. Se Sekyrou nedávno uzavřela dohodu Česká spořitelna, která si na pozemcích nechá postavit budovu nového sídla a přestěhuje sem zaměstnance z centrály na Budějovické. Radnice Prahy 5 si v projektu prosadila výstavbu školy a školky. Středem nové čtvrti povede bulvár široký 28 metrů.

Developer chce v následujících týdnech pomocí speciálního 3D modelu představit projekt veřejnosti. Díky virtuální realitě ukáže například, jak se projekt změnil po zapracování připomínek městské části a obyvatel.

Skupina Sekyra Group má v plánu další projekt Rohan City. S tímto projektem je v rámci povolovacích procesů v současné době nejdál. "Zde jsme již kladný posudek EIA získali před časem. Zda v Karlíně začneme stavět dříve než na Smíchově, však v současnosti nedokážu odhadnout," vysvětluje Anderle. V rámci projektu Rohan City chce v Karlíně vybudovat novou čtvrť za 10 miliard pro 3500 lidí.

Nejdál k výstavbě má třetí velké území, do kterého chce Sekyra nasypat miliardy. Je to bývalé nákladové nádraží na Žižkově. Zde je potřeba, aby město změnilo územní plán. Pak teprve může developer žádat o potřebná povolení. Vedení magistrátu již změnu připravuje.

Luděk Sekyra působí v realitním byznysu od roku 1995. Největším cílem podnikatele v posledních deseti letech je právě proměna Smíchova, Žižkova a Karlína. Lukrativní pozemky v Praze se Sekyrovi podařilo získat v letech 2003 a 2008.