Zařiďte si kancelář podle principů feng shui
Spojení feng shui znamená „vítr a voda“ a jeho historie údaje sahá až 6000 let do minulosti. Feng shui vychází z faktu, že naše okolí, vnější vlivy a skryté formy energie nás významně ovlivňují. Doma i v práci. Splňuje vaše kancelář aspoň elementární principy feng shui?
Tradice v moderním hávu
Tradice učení feng shui přečkaly i kulturní revoluci Mao-Ce Tunga a z progresivního Hongkongu a Singapuru si našly cestu do západního světa, zejména do Londýna a německy mluvících zemí. Západ popisuje feng shui jako jistou přirozenou formu vnímání proudů energie v přírodě, jako geomantii. Jde však většinou o obhajobu tradičního učení v moderním světě, neboť principy feng shui se řídí seriózní nadnárodní koncerny, finanční instituce (např. budova Bank of China) a progresivní firmy. Zjistilo se totiž, že v jistých místech v kanceláři nebo budově se zaměstnanci vůbec nezdržují, nebo se jim podvědomě vyhýbají. A pokud se zaměstnanci necítí komfortně, má to vliv na jejich výkonnost, častěji jsou nemocní, jsou nešťastní a nejraději by se přestěhovali do nových kanceláří. Jaké změny třeba realizovat, aby se zlepšilo pracovní prostředí?
Zbavte se rušivých vlivů
Feng shui učí, že si máme v první řadě všímat vlastních pocitů a potřeb. Všimněte si teda ve své kanceláři rušivých vlivů, například nepořádku na stole, obrazů, tapet, nevzhledných umělých rostlin, stromečků, opakujícího se zvuku ventilátorů nebo hluku kopírky. Mimochodem, vadné nebo špatně fungující přístroje blokují tok živé, prospěšné energie čchi. Člověk si podle teorie naučené bezmocnosti zvykne na zasekávající se dveře a vrzající okno, ale vnitřně, podvědomě to na něj působí rušivě. Staré a nepotřebné věci na vašem stole patří do minulosti a blokují přítomnost a budoucnost. Zbavte se jich nebo je skryjte. Platí to i pro různé papírky s poznámkami, post-it, bloky, zápisníky. Snažte se je co nejdříve vyřídit a zbytečnosti vyhodit. Pořádek na pracovním stole a v kanceláři má doslova detoxikační účinky v několika rovinách prostoru a člověka.
Jaký máte ze svého místa, kde sedíte, výhled? V ideálním případě byste měli vidět větší část kanceláře a vchodové dveře. Nedoporučuje se sedět pod policemi, v místě, na něž „míří“ ostré hrany nábytku, stropu, nebo mít stůl přímo proti kolegovi bez vytvořené hranice osobního prostoru. Váš stůl by neměl být ve tvaru U nebo L (L může v určitých případech být). „Je vhodné mít za zády pevnou stěnu, sedět zboku u okna, ne pod oknem. Mezi dveřmi a oknem je přirozený tok proudění energie, sezení v tomto energetickém průvanu vytváří stres a tlak,“ říká Barbara Buľubašová, feng shui poradkyně z ARTLIVING. Obecně by měl kancelářský prostor umožňovat volný průtok energií, vzduchu při větrání (ale ne průvan, okna by neměla být přímo proti dveřím) a lidí při pohybu. Rušivě působí i nadbytek nábytku a police plně naložené knihami, šanony.
Dobrou pomůckou je najít senzitivnější, třetí stranu. Člověka, který se posadí na vaše místo a do minuty vám poví, co mu překáží.
Přírodní prvky patří do kanceláře
Na atmosféru v kanceláři blahodárně působí květy a obecně zeleň. Feng shui doporučuje použít rostliny podle jejich příslušnosti k jednomu z pěti prvků. Oblíbenými rostlinami jsou šeflery, fíkusy, filodendron, tradeskancie nebo kvetoucí minirůže, amarylka, fuchsie a orchideje. "Principy feng shui jsou založeny na koloběhu prvků dřeva, ohně, země, kovu a vody, které souvisejí s koloběhem ročních období a koloběhem lidského života. Podle principů feng shui by rostliny neměly mít trny a jejich barevnost vybíráme podle sektorové analýzy. Stejně i silný prvek voda, který symbolizuje akvárium, fontána, váza s vodou a kameny nebo obraz či tapeta s tímto prvkem, se používá a umísťuje pozorně. Vhodná je také tapeta s obrázkem cesty. V symbolice představuje voda peníze a tok vody, tedy finanční tok. Důležitý je i element dřeva umístěný v jihovýchodním sektoru prosperity a hojnosti a východním sektoru zdraví, "říká B. Buľubašová.
Západ převzal z tradičního feng shui různé "doplňky", známé jsou například různé krystaly, amulety, zvonkohry, bambusové flétny, které mají ošetřit prostor před negativní energií sha. Například sošky slonů, které stojí otočené choboty ke vstupním dveřím a mají přinést prosperitu. Jde však o převzatou symboliku z daleké Asie, která v našich evropských kulturách má úplně jiné vnímání. Dnešní moderní a přirozené feng shui však takové pomůcky nepoužívá nesmyslně. Základem je detailní diagnostikování pracovního prostředíve vztahu k lidem a účelu jeho využití, kde základem je osobní styl, vkus a kultura lidí v daném prostoru.
Jak vybírat kancelář?
Jestliže se hodláte stěhovat do úplně nových podnikatelských prostorů, feng shui má bohatý a propracovaný repertoár technik, jak definovat vhodný prostor pro daný typ činnosti, resp. využití. Od umístění budovy, kanceláře v prostoru, přes umístění vstupních dveří a jednotlivých osob v půdorysu místnosti, až po volbu barev stěn. Odborníci doporučují především světlé barvy, které nebrání toku přírodních energií. Feng shui rozlišuje devět oblastí soukromého nebo pracovního života, včetně podnikání v mřížce zvané pakua (doslova „tělo draka“). Každá oblast pakua symbolizuje jednu z oblastí života a promítnutá na půdorys kanceláře v kontextu ukáže aktuální situaci. Cílenými opatřeními pomocí i výše uvedených principů feng shui můžete slabší zóny pakua podpořit a aktivovat. B. Buľubašová doporučuje: „Buďte tvořiví a trénujte vnímavost. Časem budete sami cítit, kdy a co v kanceláři změnit, vyměnit, odnést nebo vyhodit. Tak, jak plyne cyklus ročních období, tak jak plyne čas, tak se vyvíjí nejen člověk, který prostor užívá, ale i samotný prostor. Po osvojení zásad a rad profesionálů si budete vědomě umět nastavit prostor, v němž pracujete, tak, abyste byli zdraví, šťastní, spokojení a úspěšní.“
Kancelare.cz, ilustrační foto: Dreamstime.com
Komerční nemovitosti na jednom místě