Získali jste loni nemovitost? Máte poslední dny pro podání daňového přiznání
Pořízení nemovitosti, které pro mnoho domácností znamená splnění snů o vlastním bydlení, s sebou přináší i několik méně příjemných povinností. Jednou z nich je podat daňové přiznání a začít platit daň z nemovitosti. Zatímco na její zaplacení mají vlastníci ještě pár měsíců čas, na přiznání se k nově nabyté nemovitosti moc času nezbývá. Závazný termín vyprší už za pár dnů na konci ledna.
„Povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti mají jen ti, kdo v uplynulém kalendářním roce nabyli pozemek, stavbu, byt nebo jinou nemovitost. Toto přiznání se podává pouze jednou. V následujících letech už majitelé finančnímu úřadu nic oznamovat nemusí. Napíší mu pouze v případě, že o nemovitost opět přijdou,“ říká mluvčí developerské společnosti EKOSPOL Filip Sušanka.
Daňové přiznání lze podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu. Kdo však nechce čekat ve frontě nebo si nemůže v práci vybrat volno, má ještě dvě možnosti. Formulář lze poslat poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Ten, kdo má datovou schránku zřízenou, musí podání jejím prostřednictvím poslat povinně.
Na neinformované plátce čeká malý problém. „Přiznání se podává tomu finančnímu úřadu, v jehož působnosti leží nově pořízená nemovitost. Trvalé bydliště vlastníka tak nehraje žádnou roli. Přehlédnout to může člověk hlavně v případě, že koupil další nemovitost, například chatu, v jiném kraji, než ve kterém bydlí. Doporučuji proto pečlivě prověřit, komu přesně mám dokument odeslat,“ upozorňuje Sušanka a dodává, že v případě, že nová nemovitost leží v jiném kraji, je výhodnější komunikovat s úřadem na dálku.
Otálet s podáním daňového přiznání se příliš nevyplácí. Opozdilci hrozí pokuta 0,05 procenta z výše daně za každý den zpoždění.
Jakmile člověk jednou přiznání k dani z nemovitosti podá, už se nemusí o nic starat (kromě včasného zaplacení daně). „A to ani v případě, že se změní místní koeficient sloužící k výpočtu daně. Jen loni ho zvýšilo 647 obcí z celkového počtu zhruba 6250 obcí včetně hlavního města Prahy. Přesnou výši daně i v takovém případě vypočte sám finanční úřad,“ dodává Sušanka.